Urządzanie pokoju dziecięcego inspiracje

Biorąc się za aranżowanie wnętrz, w większości przypadków pożądane jest, abyśmy w mniejszym lub większym stopniu trzymali się określonego stylu. Natomiast urządzanie pokoju dziecięcego, to działanie do którego inspiracje powinniśmy czerpać z zupełnie innego źródła.

Wokół urządzania pokoju dziecięcego krąży bardzo wiele opinii, czy wręcz mitów. Zanim zaczniemy cokolwiek robić w związku z aranżacją, powinniśmy rozprawić się z takowymi.

Poskramianie mitów

1. Pokój dziecięcy może być mały.

Wielu ludzi wychodzi z założenia, że dziecku nie potrzeba wiele przestrzeni. Otóż nic bardziej mylnego. Mały człowiek potrzebuje miejsca do rozwoju. To oczywiście zależy od tego, jak organizujemy przestrzeń domu, ale przeważnie pokój naszego dziecka musi pełnić funkcję sypialni, w której nasza pociecha odpoczywa, salonu/bawialni mającej wspomagać aktywność dziecka, jak również gabinetu, w którym odrabiane będą zadania domowe.

Wyobraźmy sobie zatem, że wszystkie te funkcje musimy zmieścić w jednym pomieszczeniu. A teraz pomyślmy o tym, że wiele osób próbuje osiągnąć to przy bardzo małej powierzchni. Przeciętna powierzchnia pokoju dziecięcego to 11-12 m2. To mniej niż ma wiele pomieszczeń pełniących jedną tylko z niezbędnych w pokoju dziecięcym funkcji. To zrozumiałe, gdy mamy ograniczoną przestrzeń, ale w dużym domu nie powinniśmy żałować dziecku miejsca.

2. Najlepiej, jeśli pokój dziecięcy jest prosty.

To bzdura, że pokój na planie prostokąta lub kwadratu jest najlepszym wyborem dla dziecka. Jest on co najwyżej najłatwiejszy do urządzenia. Jednakże w żadnym wypadku nie wygrywa na innych polach z pomieszczeniami o bardziej zawiłych kształtach. Wszelkie zakamarki rozbudzają wyobraźnię naszej pociechy. Urządzenie pokoju dziecka w ten sposób stanowi niesamowitą inspirację do różnych, kreatywnych zabaw. Dlatego też powinniśmy odchodzić od prostoty w stronę gmatwania, zakamarków i wielu innych nietypowych rozwiązań sprzyjających powstawaniu ciekawych pomysłów. Zatem wszelkie załamania, skosy i antresole są jak najbardziej mile widziane w pokoju dziecięcym.

3. Pokój dziecka powinien być kolorowy.

To bardzo mocno zakorzeniony w świadomości mit, jakoby najlepszym kolorem ścian w pokoju dziecięcym były odcienie żywe i wyraziste. Wynika to z tego, że dzieci lubią kolory i kolorowe zabawki. Powodem jest także obecność na rynku dużej ilości zabawek, w jaskrawych kolorach. Do tego media prezentują niezwykle kolorowe reklamy i programy telewizyjne dedykowane dzieciom, które są pełne migotliwych i jaskrawych barw.

Z wielu przyczyn nie sprawdza się to w przypadku farb ściennych, a już zupełnie nie sprawdza się w przypadku pokoju dla dziecka. Jaskrawe kolory ścian powoduję agresję, nieprzyjemne pobudzenie i dekoncentrację. Co więcej – odbijając światło, utrudniają zasypianie. Zwłaszcza, że wiele dzieci śpi przy zapalonym świetle.

Zamień mity faktami

urządzanie_pokoju_dziecięcego_inspiracje

Nie rób tego sam

Dorośli lubią urządzać swój dom po swojemu. W końcu, kiedy wreszcie mamy możliwość urządzenia swojego miejsca do życia to chcemy decydować o jego wyglądzie w każdym calu. Niestety czasami zapominamy o tym, że w pokoju mamy mieszkać nie my, tylko dziecko. To ono powinno dobrze się czuć i dobrze rozwijać.

Podstawową sprawą jest zaangażowanie dziecka w urządzanie jego pokoju. Zapytanie o jego inspiracje i upodobania. Jednakże samo przeprowadzenie rozmowy nie wystarczy. Dziecko musi brać aktywny udział w samym procesie aranżowania wnętrza. Czasami możemy mieć błędne pojęcie o jego zainteresowaniach i tym, jak chciałoby je przełożyć na wygląd swojej przestrzeni życiowej.

W wielu przypadkach powinniśmy pozwolić zadecydować dziecku. Trzeba jednak zachować tutaj rozsądek. Nie można pozwolić sobie na to, żeby dziecko wybrało kolor zbyt jaskrawy. Mimo, że może on dobrze wyglądać na próbce, to obecnością na ścianach będzie wpływał niekorzystnie na nastrój dziecka.

Ponadto w kwestii upodobań kolorystycznych, chłopcy zazwyczaj preferują jasne odcienie szarości i inne subtelne barwy, natomiast dziewczynki wolą przeważnie pastelowe kolory.

Stwórz dziecku mikroświat

Pokój dla dziecka powinien w pełni zaspokajać jego potrzeby rozwoju i relaksu. Przypominać powinien znacznie bardziej kawalerkę niż małą sypialnię.

Nie powinniśmy też ustawiać mebli i sprzętów o jasno określonych funkcjach. Niech dziecko ma swobodę w wykorzystywaniu mebli i wymyślaniu dla nich funkcji. Niech odkrywa świat i rozbudza swoją kreatywność. Nie jest też konieczne wyposażanie dziecięcego pokoju w telewizor czy komputer – zwłaszcza, jeżeli dziecko jeszcze jest małe. Te urządzenia nie sprzyjają rozwojowi, a ograniczeniu kontaktów z rodziną. Są dobre dla wyposażenia pokoju młodzieżowego, jednak kilkuletnie dzieci z całą pewnością nie potrzebują tych dobrodziejstw w swoim pokoju.

Gdzie szukać inspiracji?

Bardzo często popełniamy ten błąd, że szukając inspiracji do urządzania pokoju dziecięcego, zaczynamy od przeglądania blogów i magazynów wnętrzarskich. Tymczasem pierwszym źródłem powinna być rozmowa z dzieckiem. Dopiero potem należy rozpocząć poszukiwania zakrojone pod kątem potrzeb naszej latorośli. To chyba oczywiste, że nie ma sensu przeglądać najróżniejszych tapet ze wzorami baśniowymi, gdy nasze dziecko interesuje kosmos…

Starajmy się niczego dziecku nie narzucać. Mało mówić, a więcej pytać. By pod parasolem naszego rozsądku, dziecko samo było autorem aranżacji wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *