Skąd wziąć pomysł na urządzenie sypialni

W poszukiwaniu pomysłu na sypialnię, wiele osób bardzo długo rozmyśla nad wyborem stylu. Często poszukujemy inspiracji w magazynach o aranżacji wnętrz czy też w Internecie. Tymczasem trzeba pamiętać o tym, że sypialnia to miejsce dla nas i to nam powinno być w nim przyjemnie.

Pomiędzy kuchnią a salonem

Sypialnia to nie salon. Nie ma mieć ona charakteru reprezentacyjnego. Nie zapraszamy tam gości, nie traktujemy tego pomieszczenia jako wizytówki domu.
Zarazem nie jest to także kuchnia, bo sypialnia nie jest pomieszczeniem roboczym. Funkcjonalność i wygoda jest w nim ważna jak w każdym innym pomieszczeniu, ale służy ona przede wszystkim temu, żeby było nam przyjemnie, byśmy mogli przyjemnie odpocząć.

Można zatem w pewnym sensie stwierdzić, że sypialnia jest swego rodzaju czymś pomiędzy kuchnią, a salonem. Nie w sensie lokalizacji, a w sensie podejścia do aranżacji.

 Skąd czerpać pomysły i inspiracje

Cóż zatem robić, aby znaleźć dobry pomysł na to, jak urządzić sypialnię? Przede wszystkim należy kierować się estetyką, ale nie narzuconymi przez projektantów normami, tylko naszym osobistym poczuciem piękna.
Zamiast przeglądać czasopisma i blogi wnętrzarskie, warto zastosować jakiś program do tworzenia wnętrz online, który pozwoli nam zaprojektować sypialnię według naszej własnej wizji i zweryfikować ową koncepcję bez konieczności wdrażania jej w realnie istniejącej przestrzeni.

 

Nie ma sensu trzymać się sztywno określonego stylu. Sypialnia to nie miejsce, w którym liczy się realizacja narzuconych przez współczesne trendy norm. Warto jednak inspirować się najróżniejszymi rozwiązaniami, z których, powstanie coś, co da nam idealny komfort podczas odpoczynku. Warto zatem zwrócić uwagę na takie aspekty, jak wspomniane już upodobania estetyczne, ale także na kwestie praktyczne związane z naszym trybem życia. Na przykład to, czy lubimy długo czytać w łóżku… Czy w ogóle lubimy, jak w sypialni jest jasno, czy raczej panuje półmrok.

Oczywiście nie padnie w tym tekście żadne jednoznaczne rozwiązanie na kwestii, jak powinna wyglądać aranżacja wnętrz sypialnych, ale mam nadzieję, że pomoże to znaleźć inspiracje i dopasować je do pożądanego przez nas efektu.

Przemyśl sprawę

Już na wstępie warto się zastanowić, czy preferujemy minimalizm, czy przepych. Czy dobrze nam się będzie wypoczywać w stonowanych, matowych barwach, czy raczej wśród błyszczących powierzchni.
W wypadku tego drugie trzeba wziąć poprawkę na to, iż bardzo często błyszczące powierzchnie utrudniają zasypianie, gdyż pobudzają. Dlatego też trzeba mieć umiar w przypadku dokonywania takiego wyboru. Niestety są to takie kwestie, które bardzo trudno sprawdzić przy pomocy programu do projektowania wnętrz. Chyba żaden program nie jest w stanie odwzorować odbić i innych złożonych efektów, które mogą wpłynąć na odczucia przebywających w sypialni osób.
W takich sprawach polecam stopniowo dokładnie dekoracji i próbę wyczucia momentu, w którym będzie ich za dużo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *