O sile małych rzeczy

W aranżowaniu wnętrz można dostrzec bardzo różne nurty. Niektóre mają charakter postmodernistyczny i dążą do udziwnień. Inne chcą zachować wierność tradycji. Nie każdy jednak zauważa, że ów klimat jest budowany przez rzeczy małe.

Architektura wnętrz jest materią niezwykle złożoną, ale dla potrzeb swojej tezy pozwolę sobie drastycznie uprościć jedno z jej zagadnień. Otóż elementy wystroju podzielić można na te „sztywne” montowane na stałe lub na długi czas. Ich zmiana wymaga dużo pracy. Są to na przykład ściany i ich rozmieszczenie, wnęki, okna, dalej jest podłoga i kolor ścian, potem meble. Idąc w tym kierunku będziemy przechodzić do elementów aranżacji wnętrz, które są coraz łatwiejsze w zamontowaniu i demontażu docierając aż do obrazów czy zdjęć na ścianie, figurek i tym podobnych ozdób. Jest drugi biegun czyli elementy łatwe do zamienienia. Z założenia nietrwałe.
I teraz zastanówmy się, co tak naprawdę decyduje o tym, w jakim stylu jest zaaranżowane wnętrze naszego mieszkania? Czy o tym, jaki klimat będzie miał pokój zadecyduje w większym kształt pomieszczenia, rozmieszczenie ścian czy może narzuta na łóżko, zasłony, obrazy na ścianach i figurki?
Wydaje mi się, iż jednak to drugie będzie w większym stopniu wpływało postrzeganie pomieszczenia w oczach gości i samopoczucie mieszkańców.
Nie mówię, że na przykład ilość okien i ich lokalizacja, czy też wielkość pomieszczenia jest zupełnie nieznacząca. Oczywiście, że przestrzeń, ilość światła i widok z okna ma niebagatelne znaczenie dla ogólnych odczuć związanych z pomieszczeniem, jednak te wszystkie elementy można zawsze „wyregulować” odpowiednimi elementami dodatkowymi.
Czy zatem na na pewno słusznie nazywa się je „dodatkami”?
To ciekawe, bo gdyby się nad tym zastanowić, to manipulowanie klimatem pomieszczenia, a nawet całkowita zmiana stylu może być znacznie prostsza niż się wydaje.
Otóż niekoniecznie. Aranżowanie wnętrz to niezwykle złożony proces. Wymaga on dużo pracy. Nawet jeżeli technicznie jest prostszy do wykonania niż burzenie ścian to nie znaczy, że jest prosty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *