Ergonomia pracy – projektowanie biura online

W pracy spędzamy większość dnia, więc odpowiednie urządzenie biura ma istotne znaczenie między innymi dla naszego dobrego samopoczucia. To jak czujemy się w pracy znacznie wpływa na naszą wydajność, dlatego też kwiaty w doniczce, wygodny fotel i odpowiednio dopasowany sprzęt niewątpliwie poprawią efektywność naszej pracy. Czytaj dalej Ergonomia pracy – projektowanie biura online

Kącik do pracy w domu — pomysły

Zarówno na naszym blogu, jak na większości stron internetowych poświęconych projektowaniu wnętrz, możemy dostrzec pewien trend, jeżeli chodzi o miejsca do pracy. Zazwyczaj rozdziela się miejsce pracy — biuro, od mieszkania czy domu. A jeżeli już mówi, czy pisze się o kąciku do pracy w domu, od razu na myśli nasuwa się gabinet.

W rzeczywistości nie jest już tak jednak kolorowo. W bardzo wielu przypadkach rodziny, czy nawet partnerzy nie są w stanie pozwolić sobie na dodatkowe pomieszczenie przeznaczone tylko i wyłączni do pracy. W takim wypadku myśleć można tylko o odpowiednim kąciku wygospodarowanym na ten właśnie cel. Jest to dość ważne, szczególnie że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną, zazwyczaj właśnie domu. Powód jest dość błahy — jeżeli jest taka możliwość to dlaczego jej nie wykorzystać? Jest to bardziej wygodne, aniżeli praca na etacie. Warto dodać, że są to zazwyczaj osoby młode, dopiero rozpoczynające pracę, na dorobku.

Wracając do tematu, w takich właśnie sytuacjach nie ma potrzeby angażować się w projektowanie biura online, czy zatrudniać architekta wnętrz. Wystarczy zastanowić się nad kilkoma aspektami takimi jak funkcjonalność oraz gust i estetyka.

W jakim miejscu usytuować kącik roboczy?

projektowanie biura onlineJeżeli mówimy już o mieszkaniach małometrażowych, wybór odpowiedniego punktu do pracy jest dość istotną kwestią. Z reguły, jeżeli to możliwe, nie powinno się mieszać i scalać ze sobą miejsc o
dpowiedzialnych za pracę oraz relaks i odpoczynek. Nie powinna być to również sypialnia. Więc jak gdzie? Nie ma w końcu za wiele miejsca…

Naszym zdaniem pod uwagę powinno się wziąć przede wszystkim to, czy mamy współlokatora oraz gdzie mamy możliwość zagospodarowania jakiegokolwiek(!) miejsca do tego przeznaczonego. Małe m2 jest tańsze zarówno przy kupnie, jak i utrzymaniu, lecz nie daje tak wielu możliwości — trzeba to wziąć pod uwagę na już samym początku.

Jak powinno wyglądać takie miejsce pracy?

Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy, charakteru danej osoby, dla której przeznaczone jest to miejsce oraz dostępnych funduszy. Zazwyczaj składa się z kilku elementów takich jak:

 

  • blat roboczy

W tym momencie mowa jest o biurku. Jego rozmiar, wygląd, styl zależny jest od potrzeb oraz innych mebli w danym pomieszczeniu. Nie może być „z innej bajki”, gdyż popadniemy w zwyczajny kicz, a tego raczej nie chcemy.

  • oświetlenie

Osobne oświetlenie dające komfort pracy to podstawa. Jak wiadomo, w naszym klimacie słońca w ciągu całego roku jest niewiele — szczególnie jesienią i zimą. Dodatkowa lampka powinna załatwić sprawę, nie używaj tylko sufitowego oświetlenia.

  • narzędzia pracy

W tym punkcie zawierają się wszystkie niezbędne narzędzia do pracy. Wszystko zależy od potrzeb i wymagań osób z tego miejsca korzystających. Zazwyczaj jest to laptop/komputer, kalendarz, przyborniki i notatnik. Jak wiadomo, zależne od rodzaju wykonywanej pracy. Jednakże, dodając do tego wszystkiego niezbędne materiały, może powstać idealny kącik do pracy.

  • tablica (korkowa, magnetyczna)

Jest to przydatna sprawa, szczególnie jeżeli mówimy o notatkach z ważnymi informacjami, bądź zdjęciami, dzięki temu miejsce te będzie bardziej przytulne i nie tak bardzo przytłaczające.

  • krzesło

Bywa, że przed monitorem potrzeba spędzić kilka godzin dziennie z rzędu. W takich przypadkach wygodne krzesło to podstawa.

Podsumowywując, każdy dom czy mieszkanie — niezależnie czy jest ono duże czy nie, powinno mieć tzw. work-place. W dzisiejszych czasach jest to podstawa. Kilka czy kilkanaście godzin spędzonych przed monitorem potrafi dać w kość. Powinny o to dbać przede wszystkim osoby, które pracują w domu. Podczas remontu mieszkania czy domu, warto o tym fakcie pamiętać.

Meble do gabinetu cz. 3.

Tak jak było zapowiadane, opisuje poniżej meble gabinetowe pod kątem estetycznym. Jest to materia znacznie bardziej śliska, bo o ile w funkcjonalności obowiązują pewne – można rzec – uniwersalne standardy, to już w estetyce aranżowanie wnętrz gabinetowych wygląda bardzo różnie.

Po pierwsze biurko. Jak powinno wyglądać? Oczywiście zależy od człowieka i tego w jaki sposób pracuje i w jakiej branży. Dla pisarza lub statecznego biznesmena najlepsze będzie biurko ciężkie z ciemnego drewna. Dla agenta ubezpieczeniowego, informatyka czy kogoś o nowoczesnym stylu bycia i prowadzenia biznesu znacznie bardziej odpowiednie będzie biurko z nowoczesnym designem. Elementy z okleiny i metalowe nogi nie będą już tak rażące.
Jeśli chodzi o krzesło to niezależnie od branży i stylu życia powinno być solidne i duże. Podkreślać pozycję tego, kto jest właścicielem gabinetu. Krzesła dla gości mogą być nieco mniejsze, ale nie powinny ustępować wyglądem. Odważnym posunięciem w aranżowaniu wnętrz jest zorganizowanie mocno designerskich krzeseł. Na przykład postawienie średniowiecznego tronu królewskiego za biurkiem i nieco mniejszych tronów także średniowiecznych przed biurkiem. Jest to jednak zarezerwowane dla osób z dużym dystansem do siebie, a także na sytuacje, w których mamy pewność, że osoby, które będą nas odwiedzać wykażą się odpowiednim dystansem. Generalnie jednak odradza się takie rozwiązanie w większości aranżowanych wnętrz i charakterze biznesowym. Nie ma co ukrywać, że ciężko byłoby się skupić w tak urządzonym gabinecie.
Jeśli chodzi o meble uzupełniające, to rzecz jest zależna od naszej branży w znakomitej większości preferowane są skórzane kanapy w odcieniach tradycyjnych kolorów: bieli, czerni lub czerwieni. Jeżeli jednak jesteśmy gotowi postawić sobie za biurkiem średniowieczny tron, to można i tutaj pokombinować. Na przykład umieścić meble stylizowane lub wiklinowe fotele bujane… Pamiętajmy jednak, że jest to balansowanie na linie. Meble muszą pasować do siebie i nader wszystko musimy wystrzegać się popadnięcia w kicz. Jeśli gabinet urządzony będzie bez gustu, to zostaniemy skompromitowani w oczach gości, a i nam samym sumienie nie będzie pozwalało pracować.

Zastanów się, zanim zaczniesz aranżować wnętrze…

Elementy naturalne zawsze mile wyglądają w domu. Oczywiście nie jest tak, że trzeba je na siłę upychać do pomieszczenia, ale pomówmy o tym na spokojnie… Czytaj dalej Zastanów się, zanim zaczniesz aranżować wnętrze…

Czy potrzebujemy przestrzeni?

Nadal bardzo wiele osób mogą wybrać dom czy mieszkanie, chętniej zamieszkałaby w domu. Jeżeli kogoś zapytamy czy woli mieszkać w mieszkaniu dużym czy małym, to większość ludzi woli duże przestrzeni. Zastanówmy się jednak na tym, czy tak naprawdę chęć do mieszkania w pałacach to fanaberia, czy może faktycznie są nam te przestrzenie potrzebne.

Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, jakie pozytywne aspekty niesie ze sobą posiadanie dużej przestrzeni mieszkalnej? Być może będzie to więcej miejsca do przechowywania różnych rzeczy. Można też wydzielić przestrzeń dla gości, przestrzeń reprezentacyjną, sypialną i roboczą. Jest też szanse na zorganizowanie specjalnych sypialni dla gości.

Nie można jednak stwierdzić, że te wszystkie aspekty są niezbędne do życia. Tak naprawdę przydają się incydentalnie, a do tego i bez nich można sobie poradzić.

Mało tego taka duża przestrzeń wymaga sprzątania, a jeżeli przez ten cały czas (czyli w gruncie rzeczy większość czasu) nie korzystamy z pomieszczeń, które mamy, to jest to czyste marnotrawstwo.

Zwróćmy też uwagę na aspekty psychologiczne. Jeżeli mamy w domu dużo miejsca, to wręcz zachęca do tego, żeby te pomieszczenia zagracić. Ludzki umysł nie znosi pustki. Wszechświat nie znosi pustki. Możemy to zauważyć chociażby na podstawie własnego zachowania i myśli. Człowiek – jeżeli nie śpi – to nie jest w stanie wytrwać w bezczynności. Człowiek lubi być aktywny.

To samo dotyczy organizacji pomieszczeń. Jeżeli jakieś jest puste, to zaraz czujemy potrzebę, żeby coś tam wrzucić. Zaraz chce nam się tę pustkę wypełnić. Po części po to, aby uwolnić od tej rzeczy inne pomieszczenia, ale także dlatego, że pustka w pomieszczeniu nas uwiera. To echo, które w nim jest bywa nie do zniesienia.
Często wręcz sprowadzamy do domu rzeczy zupełnie niepotrzebne, jedynie szukamy jakiegoś uzasadnienia dla ich trzymania, a tak naprawdę po prostu mamy dla nich miejsce. A jeżeli mamy miejsce, to dlaczego ich nie wziąć?

Ale czy są nam one potrzebne? I czy potrzebne nam jest to miejsce?

Bardzo mała łazienka – nietypowe projekty, które nadadzą jej charakter

Łazienka w swoim klasycznym wizerunku jest biała, chłodna i wyłożona kafelkami. Jednak w nowoczesnych wnętrzach coraz częściej można znaleźć drewniane wykończenia czy też meble wykonane z drewna.

Łazienka powinna być spokojna, cicha i przytulna. Dotychczas architektura wnętrz zaspokajała te potrzeby właśnie za pomocą ceramiki. Wśród wielu osób nadal króluje opinia, że drewno nie nadaje się do łazienki z przyczyn praktycznych. Wilgotność, a nawet nierzadko chlapiąca woda w połączeniu z wysoką temperaturą tworzą warunki, w których drewno zostaje wystawione na poważną próbę. To dla wielu osób były czynniki dyskwalifikujące drewniane meble czy drewnianą podłogę.

Jednakże nowoczesna architektura wnętrz pokazuje, iż drewno znajduje bardzo dobre miejsce w łazience. Niestety na drugim biegunie wobec poglądu, jakoby drewno nie nadawało się do łazienki jest opinia, że do łazienki nadaje się każde drewno. Otóż również to nie do końca jest prawda. W łazience można umieścić meble z dowolnego rodzaju drewna pod warunkiem, że:
a) będzie ono dobrze zaimpregnowane
b) ulokujemy je z daleka od strefy możliwego zachlapania
W tych warunkach każdy gatunek drewna się sprawdzi. Jednak bliżej urządzeń mogących chlapać, meble powinny być wykonane z egzotycznych gatunków drewna. Egzotyczne gatunki charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć. Są one mocno nasączone żywicą i olejkami, co dodatkowo chroni je przed pleśnią. Meble z egzotycznych gatunków drewna są droższe od tych z drzew rosnących w Europie, jednak nadrabiają to wytrzymałością, jaką wykazują się w łazience.
Jak zatem widać, urządzenie łazienki w drewnie jest jak najbardziej możliwe. Jednakże sama architektura wnętrz nie załatwia wszystkiego. Gdy już mamy drewniane meble, musimy o nie odpowiednio zadbać. Niewłaściwe pielęgnowanie może niezwykle zaszkodzić drewnu i ostatecznie znacznie przyspieszyć jego zniszczenie. Czyszcząc meble z drewna nie należy używać detergentów stosowanych przy ceramicznych elementach łazienek. Sprawę załatwia w tym wypadku wilgotna szmatka. Ponadto drewno musi być regularnie konserwowane za pomocą specjalnych środków. Jeżeli będziemy przestrzegać tych zasad, to długo i szczęśliwie będziemy cieszyć się łazienką w drewnie.

Każdy bywa czasem w łazience. Chcąc nie chcąc spędzamy tam dużą część życia. Projekty małych łazienek nie zawsze mogą uwzględnić ogrom walorów estetycznych, ale zawsze można łazienkę ozdobić różnymi gadżetami.
Jak wiadomo w łazience ciężko jest o większość elementów ozdobnych, które z powodzeniem umieszczamy w innych pomieszczeniach. Weźmy na przykład fototapety. Owszem zdarza się, że ludzie umieszczają tego typu ozdoby w łazienkach, jednak duża wilgoć sprawia, że jest to raczej mało obiecujące rozwiązanie.
Producenci wszelkiego rodzaju łazienkowych gadżetów wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów. Dzięki produkowanym przed nich cudom klasyczne urządzenia łazienkowe mogą wnieść wiele emocji do tego pomieszczenia. Tym samym powinien to być ważny element projektów małych łazienek.
Wystarczy wspomnieć o chodnikach łazienkowych ze śladami zakrwawionych stóp lub o „zakrwawionej” kotarze prysznicowej. To z pewnością dodaje emocji. Chociaż są to emocje niekoniecznie pozytywne. A dajmy na to mydełko o wyglądzie kamienia jest już znacznie mniej kontrowersyjne. Co prawda może się kojarzyć z twardymi zwyczajami higienicznymi rodem ze starożytnej Grecji, ale przecież to jest właśnie bycie bliżej natury… Tym bardziej, że używanie go w cale nie jest bardziej bolesne od zwykłego namydlania się.
O papierze toaletowym w różne wzory nie trzeba wspominać. Zarówno wersje pieniężne w różnych walutach, jak i łamigłówki… Korek od wanny lub umywalki będący jednocześnie kotwicą statku z pewnością umili kąpiel najmłodszym. Starszym kąpiel umili specjalny stojak na wannę. Można oprzeć na nim laptopa, gazetę, książkę, lub kieliszek wina, a czas przebywania w wannie znacznie się wydłuży.

Nawet projekty małych łazienek powinny zmieścić dozownik do żelu pod prysznic w kształcie wielkiego nosa.
Jeżeli natomiast kogoś rażą gadżety o tak dużej dozie kiczu, to zawsze można zerknąć na znacznie bardziej wysmakowane, ale też droższe urozmaicenia, jak na przykład lampa LED na słuchawkę prysznicową podświetlająca kolorem zależnym od temperatury wody – od niebieskiego dla lodowatej do czerwonego dla gorącej. Świetny sposób na uniknięcie poparzenia lub szoku związanego z zimnym prysznicem, a także miły dla oka element estetyczny.
Podobnych urozmaiceń jest wiele, niestety większość z nich nie jest dostępna w Polsce, a te które są dostępne, nadal są drogie…

Projekty kuchni – meble, które dają inspiracje

Podczas aranżowania wnętrz myśli się o kuchni jako o pomieszczeniu funkcjonalnym i wygodnym. Jest miejsce mało oficjalne, dlatego też często przywiązuje się małą wagę do jej urządzenia.
Tymczasem warto się zastanowić na jej aranżacją. Zwłaszcza, jeżeli mamy przestrzeń, którą chcemy urządzić inaczej niż według bezimiennych szablonów.
Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. Mimo, iż salon jest miejscem teoretycznie przeznaczonym do przebywania tam, to jednak większą część czasu spędza się w kuchni. Jest to wygodne, gdy ma się wiele sprzętów pod ręką. Poza tym – wyłączając przyjmowanie gości – posiłki przeważnie je się w kuchni. Z niewiadomych przyczyn, po prostu lubimy jeść w kuchni. Można zatem zdecydować się na aranżowanie wnętrz, które będą nam towarzyszyć przez długi czas w sposób bardziej kreatywny niż zazwyczaj.
Sposobem na uczynienie kuchni niezwykłą może być użycie bardzo charakterystycznych mebli.

Jednym z najważniejszych mebli o charakterze estetycznym w kuchni jest stół. Może to być prosty okrągły lub prostokątny stół zrobiony z drewna albo szkła przykryty obrusem lub nie, ale może to być stół La Rottonda producenta Cassina. Jego blat jest klasycznie okrągły, ale nogi są zrobione z grubych drewnianych belek skrzyżowanych ze sobą w bardzo efektowny sposób. Rzecz prosta, ale robi niesamowite wrażenie. Również w nogach tkwi designerski potencjał stołu Raft Table od &tradiotion. Stół z drewna i metalu z sześcioma nogami ustawionymi pod charakterystycznym kątem stworzy bardzo ciekawy efekt w każdym wnętrzu.

Nie w nogach, a całym meblu tkwi niezwykłość stołu wyprodukowanego przez Moooi. Mówię o Paper Table – stole z tektury. Jest on na tyle solidnie wykonany i zabezpieczony, że wykracza wytrzymałością poza powszechnie rozumianą tekturę. Mimo to jednak nie polecam stawiania go w miejscu narażonym na częste zachlapania, a niestety w kuchni może się to zdarzyć.
To tylko kilka przykładów tego, jak nietypowo może aranżowanie wnętrz dzięki designerskiemu meblowi. W osobnym tekście opiszę przykłady krzeseł, które nadadzą kuchni i nie tylko kuchni niesamowity charakter.

Powyżej opisane zostały przykłady stołów, które mogą diametralnie zmienić wygląd kuchni i tym samym nadać jej niesamowicie designerski charakter. Jednak meble w kuchni to nie tylko stół, ale także krzesła. Aby pokazać, jak ciekawie mogą wyglądać, poniżej znajdują się opisy kilku ciekawych przykładów.
Stoły, które są opisane nie mają być jedynymi drogami do urządzenia kuchni w sposób nietuzinkowy, ale mają za zadanie jedynie wskazać różnorodność i uświadomić to jak wiele jest możliwości. A nie jest to zaskoczeniem, że projektanci stwarzają niezliczoną ilość możliwości. Podobnie będzie z krzesłami jest to zestaw czysto autorski, który ma zwrócić uwagę na pewne nurty, w których może zmierzać design mebli.

projekty_kuchni_inspiracje

Bardzo mocno działają na wyobraźnię krzesła zaprojektowane przez Fabio Novembre, a produkowane przez Casamania. Krzesła mają kształt nagich ludzkich pośladków. Nie są to jednak dzieła obsceniczne, a bardzo artystyczne i wysmakowane. Dostępne są w wersjach Him i Her przedstawiających odpowiednio pośladki męskie i żeńskie. Efekt jest niesamowity.
Pierwowzorem wymienionych krzeseł jest kultowy już model Pantom Chair. Piękne krzesło o anatomicznym kształcie stworzone z jednego kawałka polipropylenu. Solidne wytrzymałe, a przede wszystkim wygodne. Mniej kontrowersyjne, a nie mniej charakterne od powyższego.

Jeszcze mniej krzykliwe są krzesła projektowane przez firmę Cassina, tę samą, która stworzyła jeden z opisywanych przeze mnie stołów. Mam na myśli model Zig Zag. Jest to krzesło składające się z czterech drewnianych płyt połączonych w ciągu w taki sposób, że patrząc z boku tworzą linię łamaną. Bardzo ciekawy geometryczny gadżet.
Bardzo ciekawie też wyglądają druciane krzesła Wire Chair według projektu z 1951 roku. Już sama tradycja czyni te krzesła wyjątkowymi. Odbiegają one dalece od drucianych krzeseł spotykanych na dworcach. Jest to krzesło solidne i dopasowane do anatomii człowieka, a do tego niezwykle ładne. Przy tym producent oferuje wersje z tapicerką lub tapicerowaną poduszką.

Czy projektowanie biura online ma sens?

Projektowanie biura online to jeden z tematów, które nakreślone zostały w starszych wpisach. Otóż mowa była ogólnie o projektowaniu biura o trendach w tymże, a także o tym, jak popularne jest właśnie to działanie w porównaniu do na przykład projektowania mieszkań prywatnych.

Oczywiście wprost porównanie ilości nie ma najmniejszego sensu, bo po prostu mieszkań prywatnych jest znacznie więcej niż biur. Trzeba tutaj też wyraźnie rozróżnić, co określamy jako projektowanie biura, lub projektowanie mieszkania.

Każde biuro czy mieszkanie trzeba urządzić – co do tego nie ma wątpliwości. Jednakże jest różnica pomiędzy urządzaniem byle-jakim czyli ustawieniem mebli według szablonu, do którego nie przywiązuje się wagi. Po prostu, żeby wszystko działało, żeby było schludnie, bez udziwnień bez ryzyka, bez polotu…
Takie podejście zdarza się zarówno w biurze jak i w mieszkaniu. To nic złego. Nie każdy jest designerem i ma ochotę mieszkać w designerskim wnętrzu. Nie każdy także czuje potrzebę, aby jego miejsce pracy było urządzone w sposób godny najwybitniejszego projektanta wnętrz. Mówiąc nie każdy tak naprawdę nie piszę w pełni tego, jaka jest prawda, bo w istocie zdecydowana większość osób nie przywiązuje aż tak dużej wagi do urządzenia wnętrza. Oczywiście, że wiele osób dba o drobiazgi, które nie wymagają wiele wysiłku i ludzie zdecydowanie chcą, że wokół nich było ładnie, ale niekoniecznie trzeba tworzyć sztukę i według tej sztuki układać mieszkania (lub biura).

Nie mam co prawda statystyk mówiących o tym, czy wśród ludzi urządzających biura jest większy odsetek tych, którzy stawiają na design niż tych, którzy urządzają mieszkania. Wiele jednak czynników wskazywać może na to, że mniejszy procent biur jest urządzany designersko niż procent mieszkań.

Kolejnym aspektem jest to, że design mieszkań jest tematem bardziej nośnym niż design biura. Znacznie więcej znaleźć można inspiracji i przykładów, a także porad w różnych mediach, magazynach czy Internecie. Wynika to zapewne z tego, że znacznie większa jest grupa docelowa dla odbioru tychże treści. Wszak znacznie więcej osób ma mieszkania i chce już urządzić lub chociażby w małym stopniu dokonać zmiany, która sprawi, że będzie ono nieco lepiej wyglądać.

Jeżeli ktoś chce zmienić design biura i chce by było to naprawdę dobrze zorganizowane i nowoczesne, a zarazem designerskie biuro, to rzadko będzie się opierał na magazynach wnętrzarskich. W takich sytuacjach przeważnie sięga się po pomoc biura architektonicznego. Ewentualnie korzysta się z porady pojedynczego architekta wnętrz. Rzadko robi się to samemu.

Przeważnie dlatego, że ludzie, którzy chcą zmienić aranżację biura na designerską, rzadko mają czas na to, by skupiać się na wyszukiwaniu trendów i ciekawych pomysłów. Po drugie mają oni wystarczające zasoby na to, żeby wydać je właśnie na taką okoliczność.
Kolejnym powodem jest, że biuro jest obiektem, do którego przychodzić mogą pracownicy, ale także klienci, więc nie można sobie pozwolić na to, żeby takie biuro mają pełnić bardzo ważną funkcję reprezentacyjną było niedopracowane. Tym bardziej, że może mieć to bezpośrednie przełożenie na wyniki finansowe firmy.

Jednakże mimo to znaleźć można wiele programów komputerowych pozwalających na aranżację biura. Nie dziwi mnie istnienie aplikacji profesjonalnych pozwalających zawodowcom na zaprojektowanie idealnego biura, a tak naprawdę na zaprojektowanie wszystkiego, a biuro jest po prostu jedną z wielu rzeczy, do których można go użyć. To, że one istnieją jest oczywiste, bo służyć mają właśnie profesjonalnym architektom wnętrz wynajętym przez ludzi, którzy chcą, żeby ów profesjonalista urządził dla nich biuro.

Jednakże istnieją także bardzo proste aplikacje pozwalające na projektowanie biura są one łatwo dostępne, a nawet działają online lub nawet są do uruchomienia w systemie android. Oznacza to znacznie większą ich dostępność, a zarazem mniejsze możliwości niż w przypadku profesjonalnych aplikacji.

Ich głównym zadaniem jest pomoc w zaprojektowaniu mieszkania, ale i projektowanie biura przy pomocy aplikacji online może być znacznie prostsze, jeżeli będziemy w stanie sami – chociażby z grubsza przełożyć swoją wizję na ekran komputera, a następnie ją przekazać zawodowemu architektowi.

Projektowanie kuchni – jak sprawdzić czy inspiracje nas nie zwiodą

Kolejny raz poruszamy temat, jakim jest projektowanie kuchni. Inspiracje na zrealizowanie owego tematu można znaleźć na wszędzie i w ogromnych ilościach. Wracamy jednak do podstawowego problemu, jakim jest znalezienie właściwej drogi na owej kuchni zaaranżowanie.

To, że inspiracje można znaleźć wszędzie, to oczywiście pewnego rodzaju hiperbola. Przynajmniej jeżeli mówimy o bezpośrednich inspiracjach. Ale pośrednio nawet na ulicy, w lesie, czy gdziekolwiek indziej coś może nas zainspirować do tego, w jaki sposób urządzimy kuchnię. Jeśli chodzi o ulicę to nawet i bezpośrednio inspiracja może nam się trafić poprzez na przykład billboard ukazujący atrakcyjne wnętrze kuchni.

Jednakże znacznie bardziej prawdopodobne, że do sposobu na zaprojektowanie własnej kuchni zainspiruje nas wnętrze innej kuchni, którą odwiedzimy. W ten sposób dochodzimy do kolejnego źródła inspiracji, jaką jest życie.

Mówiąc kolejnego nawiązuję tutaj do poprzednich tekstów, których opisywałem źródła inspiracji i porad na to, jak urządzić kuchnię. Zacząłem od ogólnego zakreślenia kierunków, w których możemy się udać szukając inspiracji, by w kolejnych wpisach bardziej szczegółowo opisywać poszczególne drogi i sposoby ich weryfikacji.
Bo przecież samo znalezienie źródło to nie wszystko. Tak naprawdę to samo znalezienie źródła to nie jest nic, bo w ogóle nie trzeba go szukać, gdyż jest to tak proste, że nie wymaga najmniejszego wysiłku, a wymaga wiele wysiłku już tego źródła zweryfikowanie.

Jeżeli zatem przechodzimy do źródła, jakim jest życie, to weryfikacja jest najtrudniejsza do opisania. Na dobrą sprawę, to można uznać, że szukanie metody nie ma najmniejszego sensu. Warto jednak zdefiniować, to co nazywam w tym wpisie „życiem”, żeby uniknąć nadinterpretacji.

Otóż mam tu na myśli te z inspiracji, które nie są nam podane przez ludzi, ale te, które same nam się nasuwają. Czyli na przykład – widzimy piękną kuchnię i nasuwa nam to pomysł na urządzenie swojej. Nie sposób znaleźć sposobu na ich weryfikację odgórną, bo źródłem jesteśmy tu tak naprawdę my. Zatem źródła informacji nie sprawdzimy. Ale możemy ocenić samą informację.

Jednakże zrobienie tego jest nieco bardziej czasochłonne. Wymaga tego, żebyśmy najpierw skonfrontowali ów pomysł ze źródłem, które już sprawdziliśmy – zatem wydłuża się to o czas sprawdzenia źródła.

Zatem – wybieramy źródło, jakim jest specjalista (żywy lub internetowy) czy też czasopismo i sprawdzamy. Sposoby na weryfikację tego typu źródeł opisałem dwa wpisy temu. Chyba, że mamy już sprawdzone źródło, wtedy po prostu zwracamy się do niego i dzielimy się pomysłem, który nasunął nam się pod wpływem przeżycia.

Następnie pytamy, co owo źródło sądzi o naszym koncepcie i analizujemy odpowiedź. Pamiętajmy jednak o tym, że sprawdzone źródła bardzo często opierają się na sprawdzonych metodach. Jeżeli pamiętasz, Drogi Czytelniku poprzedni mój tekst dotyczący łazienki, to zwróciłeś zapewne uwagę na to, że rozwiązania przyjęte przez autorytety za słuszne nie zawsze są jedynymi, które mogą się sprawdzić. Nie zawsze są nawet najlepszymi.

Dlatego też konfrontacja naszych inspiracji ze źródłem nie może być jedyną. warto zweryfikować ów pomysł u kilku źródeł.

Muszę jednak wspomnieć o tym, że nie jest to jedyny sposób na weryfikację. Możemy też zrobić to sami. Są dostępne w Internecie programy do projektowania wnętrz online i dzięki nim możemy spróbować realizacji swojego pomysłu w świecie wirtualnym. Następnie możemy spojrzeć chłodnym okiem, na to, jak wygląda nasza kuchnia po wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań i zdecydować, czy warto te same rozwiązania zastosować w prawdziwej kuchni.

Jednocześnie trzeba wziąć poprawkę na to, że zależnie od stopnia nietypowości naszego pomysłu niekoniecznie musi nam się udać przetestowanie go w programie komputerowym. Wynika to z tego, że twórcy takich programów przystosowują je w takim sposób, by były jak najwygodniejsze w obsłudze dla jak największej grupy osób, dlatego opierają się na sprawdzonych rozwiązaniach… O tym jednak napiszę w kolejnym wpisie.

Można także zastosować zmiany od razu w realnej kuchni, jednak jeżeli okażą się nietrafione, to może nas wiele kosztować męczenie się z nimi lub przywracania do normy. Cóż… innowatorzy nie mają łatwego życia.

Jak zmieniały sie projekty małych łazienek

Jeszcze dwa wpisy temu opisywałem projekty małych łazienek i sposoby ich pozyskiwania. Teraz jednak postaram się zebrać w poniższym teście nieco porad tego, jakie parametry powinny mieć dobrze przygotowane projekty małych łazienek.

Jeżeli o chodzi o szczegóły, to nie sposób ich opisać, bo każdy ma inne potrzeby inne preferencje, a bardzo często też inne mieszkanie, więc nie będę nikomu tutaj narzucać, jak ma sobie urządzać łazienkę. Jednakże pozwolę sobie wymienić parę aspektów, które powinien wziąć pod uwagę przygotowując swoje mieszkanie i remont łazienki, bo są to prawdy wypracowane przez lata doświadczeń i wielu ludzi już testowało te i inne rozwiązania. Z pewnych powodów są to po prostu lepsze sposoby na to, co można zrobić z naszą łazienką. Oczywiście, że nie jestem alfą i omegą, a treści, które mówią, że – jak to zdarzyło mi się ująć – są prawdy wypracowane przez lata, nie oznaczają, że są to prawdy objawione, niepodważalne i wieczne.

Zanim te prawdy powstały, ludzie mieli inne prawdy i ich się trzymali, aż ktoś wpadł na pomysł, że może jednak łazienkę urządzić inaczej… Że może jednak jest lepsze rozwiązanie, niż to, które wszyscy uważają za słuszne, a wręcz najsłuszniejsze i nie do podważenia. Ów człowiek zmienił jeden element i… Prawdopodobnie nie miał racji. Okazało się, że jednak rozwiązania, które wpadły mu do głowy, zostały już sprawdzone i odrzucone ze względu na to, że były złe. Tak wyglądało to w zdecydowanej większości podobnych pomysłów. Nie mam co prawda pewności, że tak wyglądała większość, ale mam co do tego silne przekonanie graniczące z pewnością.

Jednakże wśród tej większości znalazły się także sytuacje rzadsze, które zaczynały się bardzo podobnie. Ten sam człowiek lub podobny miał inny pomysł na swoją łazienkę. Był to pomysł odbiegających od ogólnych przyjętych – już nazwijmy to – prawd. Postanowił ów złamać schemat i wprowadzić owo rozwiązanie do swojej aranżacji wnętrza. Innymi słowy – analogiczny przebieg zdarzeń do poprzedniego. Z tą różnica, że rozwiązanie zastosowane przez owego człowieka okazało się lepsze. Ów pomysł był tak trafny, że zmienił łazienkę na lepsze. Może nie wywołał spektakularnej rewolucji, ale wystarczył, żeby stwierdzić, że od dawna uznawane „prawdy” nie są jednoznacznymi prawdami.

Dalszy przebieg zdarzeń łatwo sobie wyobrazić. Autor innowacyjnego pomysłu pokazał go swoim znajomym, oni zaś swoim. Niektórzy z nich postanowili wprowadzić je w życie w swoich domach, aż w końcu nowy pomysł stał się prawdą, która została uznana za jedyną słuszną.

Mogło to co prawda przebiegać nieco inaczej, ale sens tego schematu prawdopodobnie został zachowany w większości momentów, kiedy wprowadzano coś nowego. Pokazuje on dwie rzeczy:

1. Po pierwsze zwraca uwagę na to, że rozwiązania, które obecnie się promuje nie są wzięte z księżyca, ale poparte doświadczeniami pokoleń. Wiem, że brzmi to może zbyt górnolotnie, jak na tekst o tym, jak się robi projekty małych łazienek. Jednakże używam takich zwrotów, żeby pokazać, jak mocne fundamenty mają ogólnie przyjęte normy i dlaczego specjaliści doradzają je z taką pewnością siebie.

2. Drugą rzeczą, na którą zwraca uwagę „Przypowieść” (tym razem zabrzmiało to tak górnolotnie, że aż wziąłem w cudzysłów) jest to, że mimo solidnych fundamentów nie jest powiedziane, że owe prawdy są najlepsze na świecie i można znaleźć lepsze, a jeżeli się ich nie znajdzie, można samemu je stworzyć.

Zachęca to tym samym do otwarcia umysłu, nie zamykania go w ramach norm. Jest także trzecia, rzecz która nie rzuca się w oczy od razu. Jest to ewentualność, w której zbieg okoliczności sprawił, że błędną innowację uznano za normę. Oznacza to, że nowe rozwiązanie wydawało się lepsze od starych, a zanim zostało solidnie zweryfikowane stało się normą. Dlatego też warto czasem pójść w drugą stronę. Nie w wymyślaniu czegoś nowego, ale w przypominaniu starego.

Urządzanie kuchni – jak oddzielić dobre porady od złych

Po raz kolejny przychodzi mi pisać o poradach na urządzanie kuchni. Nie jest to zresztą żadne zaskoczenie, bo porad na aranżację jest bardzo wiele zwłaszcza kuchni, weryfikacja źródeł do najłatwiejszych nie należy.

A z różnych przyczyn kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, dla których aranżacje są najczęściej spotykane w internecie. O przyczynach pisaliśmy dwa wpisy temu, nie będę się więc powtarzać. Jednakże warto w dalszym ciągu mówić o tym, jak wiele jest przysłowiowych min, na które możemy się natknąć szukając porad. Wystarczy spojrzeć na fora internetowe poświęcone aranżacji wnętrz. Widać od razu, że kuchnia jest bardzo popularnym tematem. Na pierwszy rzut oka rzucają się tematy, w których użytkownicy publikują zdjęcia swoich kuchni. Owszem znajdziemy także zdjęcia innych pomieszczeń dodawane przez użytkowników, jednakże są one znacznie rzadsze, a najczęściej dotyczą pytań zadawanych przez użytkowników i zdjęcia mają w tym wypadku służyć zobrazowaniu problemu.

ponadto na różnych serwisach poświęconych omawianej tematyce nierzadko publikuje się aranżacje kuchni nadesłane przez czytelników. Samo w sobie nie jest to oczywiście złe, wręcz przeciwnie. Pozwala z jednej strony na zobaczenie różnych możliwości aranżacji, a także na rozwiązania, które stosuje się w najróżniejszych wnętrzach, niekoniecznie tych z okładek czasopism. Jednakże pokazuje to, jak wiele osób umieszcza swoje pomysły rozwiązań na ten właśnie pomysł w sieci.

Na forum internetowym, na którym znajdują się zarówno specjaliści, jak i ludzie, którzy po prostu w społeczności są obecni od dawna i tym samym musieli zdobyć niejaką wiedzę, a w gruncie rzeczy sami stali się specjalistami. Tym samym wszelkie pomysły i rady są regularnie uzupełniane i weryfikowane przez społeczność.

Równie skutecznie działa to w przypadku prestiżowych serwisów i magazynów, w których redakcja pilnuje, by do publikacji trafiły tylko te materiały, które zostały zatwierdzone, a zatwierdzane zostaję te z kolei, które mają wartość rzemieślniczą, estetyczną i kwalifikują się do tego, by służyć za swego rodzaju wzór.

Są jednak najróżniejsze miejsca w sieci, do których przecisnąć się może niezweryfikowana porada i nietrafiony pomysł. Nieświadomy internauta może nieopatrznie właśnie tam trafić.

Skupię się jednak na tym ze źródeł porad na urządzanie kuchni, jakim są magazyny wnętrzarskie.
Otóż w większości przypadków, mają one wysoką jakość, a teksty, które się w nich ukazują są solidnie zredagowane i merytorycznie sprawdzone. Jeśli chodzi prestiżowe magazyny, to zatrudniają one doświadczonych specjalistów, a także nie rzadko jednorazowo wynajmują konsultantów, którzy wspomagają tworzenie artykułu, który trafia na łamy czasopisma.

Niestety są na rynku magazyny o różnym prestiżu i różnej jakości. Dotyczy to zarówno magazynów drukowanych, jak i internetowych. Oczywiście wśród tych drukowanych jest znacznie trudniej znaleźć złe magazyny. Wynika to z tego, że sam wydanie magazynu na papierze wiąże się z pokonaniem pewnej bariery zarówno prawnej jak i finansowej. Jednakże nie wymaga to pokonania bariery jakościowej. Oczywiście, że już utrzymanie się na rynku wymaga trzymania poziomu, ale nie jest powiedziane jakiego poziomu, bo kwestia jest tego, żeby trafić w to, czego chcą czytelnicy, a grupa docelowa danego czasopisma niekoniecznie musi chcieć tego, czego potrzebujemy my. Dlatego też zdarzyć się może, że czasopisma w cale nie są tym, czego szukamy – a przynajmniej nie każde.

Ponieważ jednak wejście na rynek i utrzymanie się jest bardziej wymagające niż samo nań wejście, warto sięgać po te, które mają długą tradycję, gdyż wielce prawdopodobne jest, że przetrwały właśnie dzięki prezentowanej wartości.

Jeśli chodzi tworzenie magazynów internetowych to barier nie ma niemal żadnych. Nawet jedna osoba może stosunkowo łatwo założyć i prowadzić serwis. Nawet, jeżeli nie będzie on formalnie zarejestrowanym tytułem prasowym, to bywa, że cieszył się będzie wzięciem i popularnością. Wszak mało kto z czytelników weryfikuje dogłębnie serwis internetowy. W tym wypadku warto skupiać się na tych, które mają pokazane dane kontaktowe, adres siedziby i istnieją na rynku nieco dłużej niż przeciętny blog.

Jak weryfikować projekty bardzo małej łazienki

Bardzo mała łazienka nierzadko sprawia problemy aranżacyjne, a projekty, które znajdziemy w Internecie niekoniecznie przystają do każdego wnętrza. Wielokrotnie opisywaliśmy już ten problem na naszym blogu. Warto jednak go powtórzyć, bo bardzo małe łazienki są pomieszczeniami, które potrafią być naprawdę trudne do zaaranżowania, a zarazem niezwykle często zdarza się w dzisiejszych czasach, że takie właśnie pomieszczenia znajdują się w mieszkaniach.

Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że czasy są takie, że coraz więcej ludzi gromadzi się w miastach. Duże miasta dają dobre perspektywy pracy, możliwości rozwoju, a także znacznie więcej sposobów na spędzanie wolnego czasu niż na przykład wsie czy małe miasteczka.

Jednakże powierzchnia miast niekoniecznie rozrasta się z równie zawrotną prędkością, jak ilość ludzi, którzy w miastach zamieszkują. Stąd powstają bardzo małe mieszkania. Wielu ludzi decyduje się w owych mieszkaniach zamieszkać, ponieważ trudno jest znaleźć duże mieszkanie, a przymus ekonomiczny rzadko pozwala na jego zakup lub wynajęcie.

Stąd przychodzi ludziom mieszkać w lokalach o bardzo małej powierzchni. Jak łatwo wywnioskować – jeżeli mieszkanie jest małe, to małe też będą jego wnętrza. Nie jest to oczywiście żadnym zaskoczeniem, że łazienka także będzie mała. To zresztą pomieszczenie, które nierzadko najbardziej traci na przestrzeni, ponieważ w większości innych, mieszkańcy chcą żeby przestrzeń była jak największa. Dlatego właśnie na rzecz kuchni, czy salonu „obrywa się” łazience.

To, że łazienka jest mała nie znaczy oczywiście, że ludzie nie chcą, żeby była ładna. Wręcz przeciwnie. Nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, że w łazience również chcą ludzie mieć ładnie. Ona również powinna być dobrze zaaranżowana. Dobrze czyli łączyć w sobie zarówno funkcjonalność jak i design. Nie jest to łatwe do osiągnięcia, gdy ogranicza nas bardzo mała przestrzeń. Zwłaszcza jeżeli mówimy o łazience. Jest ona pomieszczeniem, w którym bardzo wiele rzeczy się dzieje i wiele czynności jest wykonywanych. Konieczne jest zatem odpowiednie wyważenie wszystkich czynników, by łazienka była zarazem ładna, nowoczesna, przytulna, a także wygodna funkcjonalna i pozwalała na swobodę wykonywania codziennych czynności.

Rady na to, jak osiągnąć ów zawieraliśmy już we wcześniejszych wpisach. Warto zatem sięgnąć nieco głębiej, by znaleźć inspiracje i porady.
To zresztą jest dobra odpowiedź na to, gdzie szukać projektów bardzo małych łazienek. Oczywiście nie jest to jedyne źródło. Możemy sięgnąć do wielu innych miejsc Internetu, ale będzie to niestety bardzo ryzykowne, gdyż oznaczać będzie, że musimy się uodpornić na wszelkie oznaki ignorancji, a także licznych tworów marketingu szeptanego, którego wszak nie brakuje.

Dlatego też pamiętajmy o tym, że jeżeli radzimy się kogoś lub czytamy artykuł, to podchodźmy do niego w pełni krytycznie, aby nie natknąć się na tak zwaną minę. Jeżeli znajdziemy gdzieś gotowe projekty, to samo to powinno nas wyczulić, bo przecież stworzenie projektu kosztuje. Jeżeli ktoś udostępnia go za darmo, to warto zastanowić się nad przyczyną tego.

Kolejna rzecz to możliwość samodzielnego zaprojektowania łazienki. Nie mówię tu o tym, że trzeba uruchomić drzemiący w nas głęboko potencjał architektoniczny. W sieci dostępne są narzędzia takie jak chociażby nasz Wirtualny Dom, które pozwalają tworzyć projekty nawet bardzo małych łazienek. Po prostu wyznaczamy kształt pomieszczenia, a zaraz potem układamy w nim poszczególne elementy. Dzięki temu projekt będzie można dopasować dokładnie do tego, jaki kształt i jaki rozmiar będzie mieć nasza łazienka. Następnie do owego pomieszczenie po prostu wkładamy do owej łazienki poszczególne elementy wyposażenia, na koniec ustawiamy na ściany kafelki lub cokolwiek, co nam się podoba, na podłogę kładziemy posadzki, by wreszcie osiągnąć ten stan, kiedy możemy uznać, że projekt naszej bardzo małej łazienki jest skończony i jest dla nas do zaakceptowania.

Jest to moim zdaniem jedno z lepszych rozwiązań, gdyż pozwala na dopasowanie pomieszczenia do własnych potrzeb. Co więcej – warto zacząć od zebrania rad od specjalistów, by następnie zweryfikować wnioski nie od razu na własnym mieszkaniu, ale na Wirtualnym Domu.