Projektowanie wnętrz w systemie Android – jak do tego doszło?

Aranżacja wnętrz jest dyscypliną, która ma już naprawdę sporą tradycję. Przez długi czas jej rozwoju zdążyliśmy wprowadzić do niej naprawdę wiele innowacji. Dlatego nie sposób mówić, że jest ona mało rozwinięta.

Nie sposób też powiedzieć, że nie jest ona nowoczesna. Wręcz przeciwnie – aranżacja wnętrz jest dziedziną na wskroś nowoczesną, która podlega regularnie zmieniającym się trendom i modzie. Zatem aranżacja wnętrz nie jest rzeczą nienowoczesną, bo siłą rzeczy musi spełniać standardy współczesnego poczucia estetyki. W końcu po to się przeprowadza aranżację mieszkania, żeby prezentowało się ładnie. Można mówić długo o ponadczasowych wzorcach estetycznych, ale ludzki gust jest uzależniony od czasów w których żyje. Gust człowieka kształtują różne okoliczności, a te z czasem się zmieniają. Dlatego właśnie aranżacja wnętrz podlega – jak wszystko – modzie.

Jednak jest jeszcze jedna płaszczyzna, na której aranżowanie wnętrz się rozwija. Jest to technologia. Łatwo sobie wyobrazić jak coraz powszechniejsze komputery sprawiły, że projektowanie wnętrz się zmieniło. Można jeszcze dodać do tego nowoczesne smartfony i tablety, wszak ich systemy operacyjne takie jak Android, które pozwalają projektowanie wnętrz na podstawowym (jeszcze poziomie).

Można nawet analizując rozwój technologii sięgnąć jeszcze dalej. Wszak samo wynalezienie papieru mocno wpłynęło na rozwój architektury, gdyż możliwość rysowania poszczególnych elementów przed ich wybudowaniem pozwoliła na znaczące ułatwienie budowy. Warto spojrzeć na egipskie piramidy, które nie przypadkiem powstały tam, gdzie wynaleziono papirus. Bez tego niewątpliwie Egipcjanie mieliby spore trudności z ich postawieniem. Zapewne już nawet dysponując papirusem i matematyką mieli sporo roboty z budową takich monumentalnych obiektów. Oczywiście są teorie według, których to kosmici pomogli mieszkańcom starożytnego Egiptu wybudować piramidy. To z pewnością mogłoby znacznie ułatwić ich pracę, ale jednocześnie trudno uwierzyć, że właśnie taki był przebieg wydarzeń.

projektowanie-wnętrz-android

Tutaj sytuacja się rozjeżdża. Jedni uważają, że znaczniej trudniej uwierzyć w to, że starożytni Egipcjanie, dysponując ówczesną technologią, sami sobie poradzili z budową piramid, inni uważają za mniej wiarygodne, że kosmici przybyli na Ziemię, żeby im pomóc.

Oczywiście rozwój technologiczny związany z architekturą nie zatrzymał się na wynalezieniu papirusu, a potem papieru. Przez wieki czasu rozwijały się narzędzia, które pomagały nam tworzyć budynki, a także aranżować wnętrza.
Nieustanny postęp sprawiał, że coraz łatwiej było zostać architektem wnętrz. O ile w czasach starożytnego Egiptu trzeba było po pierwsze mieć pieniądze na papirus (który był dobrem nie należącym do tanich), trzeba było umieć obsłużyć go, czyli znać matematykę i umieć rysować, a do tego mieć szczęście być dobrze urodzonym i naznaczonym przez możnowładców, naznaczonych z kolei przez faraona do pełnienia tak zaszczytnej funkcji, jaką jest projektowanie piramidy.

Generalnie – nie było łatwo i bardzo mała grupa osób mogła się w tym zajmować mimo tego, że państwo było liczne.
Jakże różni się to sytuacja od XX-wiecznej Europy, w której to powszechny dostęp do edukacji pozwolił niemal każdemu zostać architektem lub dekoratorem wnętrz. Oczywiście działało to tylko teoretycznie, ponieważ studia kosztują, następnie trzeba organizować sobie praktykę, a przecież wobec przymusu ekonomicznego wielu młodych ludzi musiało imać się prostych prac, do których nie potrzebowali wielu lat studiów. Jeżeli dodatkowo zachciało im się założyć rodzinę, to już praca, dzięki której mogli ową rodzinę utrzymać musiała zająć im znacznie więcej czasu i energii niż tyle, by mogli sobie pozwolić na kontynuowanie nauki.

Dochodziła tu jeszcze często społeczna bariera i terytorialna – uniwersytety znajdowały się w wielkich miastach, więc mieszkając na wsi ciężko było o wykształcenie.

Jeszcze niedawno zaprojektowanie wnętrza wymagało wiele czasu. I, chociaż programy do aranżacji wnętrz były dostępne powszechnie, to już przesiadywanie przed komputerem i projektowanie wnętrz poprzedzone nauką obsługi owego programu nie było dla wszystkich zajęciem wartym świeczki.
Obecnie jednak nawet to nie jest potrzebne do projektowania wnętrz – wystarczy smartfon z systemem Android, na którym dostępne są aplikacje umożliwiające tworzenie wnętrz w każdym miejscu i czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *