Projektowanie wnętrz na systemie Android

Programy do projektowania wnętrz na Androida zaspokajają potrzeby amatorskich działań. Niebawem zapewne pojawią się programy w pełni użyteczne dla profesjonalistów.

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej czynności pomagają nam wykonywać urządzenia elektroniczne. Idąc dalej w rozwój technologiczny, coraz więcej czynności przejmowanych jest przez urządzenia mobilne. A to, co kiedyś musieliśmy robić w skupieniu w swoim miejscu pracy, możemy robić w wszędzie korzystając ze smartfona lub tabletu.

To samo dotyczy aranżowania wnętrz. Kiedyś potrzebowaliśmy specjalnego miejsca do tego zadania. Stołu, papieru w dużym formacie, ołówków różnych twardości linijek i innych narzędzi… Dobrego światła i wielu godzin czasu, podczas których przesiadywaliśmy w jednym pomieszczeniu.

Świat się zmienia

Jeszce niedawno potrzebowaliśmy – w najlepszym wypadku – solidnego komputera i spokojnego miejsca. Nadal projektując wnętrze byliśmy „uwiązani” w jednym miejscu i tylko tam mogliśmy pracować. Dopóty musieliśmy siedzieć przed komputerem, póki nie skończyliśmy pracy. Jednakże nowoczesna technologia w coraz większym stopniu uwalnia nas od tego. Pozwala nam na tworzenie aranżacji wnętrz w sposób zupełnie dowolny niemal w każdym miejscu, w którym mamy spokój i odrobinę czasu.

Chodzi mi o projektowanie wnętrz za pomocą urządzeń z systemem Android. Otóż na tę platformę powstało naprawdę sporo ciekawych narzędzi, które mają możliwości – oczywiście – mniejsze niż te, które dają stacjonarne programy, ale pozwalające na spokojną pracę.

Kto na tym skorzysta?

Projektowanie wnętrz w systemie Android na chwilę obecną nie jest w stanie zaspokoić potrzeb zawodowych architektów, jednakże przypuszczam, że jest to kwestia czasu. Zarazem już teraz narzędzia dostępne dla systemu Android pozwalają na projektowanie wnętrz w pełni zaspokajające potrzeby amatorskie.
Jeżeli jednak ktoś jest zawodowym architektem i aranżowanie wnętrz jest jego sposobem na życie, to z pewnością znajdzie czas na przysiedzenie i pracę nad projektem. Tacy ludzie są z pewnością przyzwyczajeni do tworzenia planów wystroju wnętrza w skupieni i poświęcania temu wiele czasu. Zapewne też mają własne biura, gabinety, pracownie. Generalnie nie jest to dla nich poświęcenie tylko praca.

Osobami, którym przydać się mogą narzędzia do projektowania wnętrz na androida to osoby, który myślą o tym jak zmienić wygląd własnego mieszkania, a nie chcą angażować architekta, lub też potrzebują wsparcia w postaci narzędzia, które pomoże im pokazać to, co oni już widzą oczami wyobraźni. Tacy ludzie mają zazwyczaj swoje życie i swoją pracę. Nie zawsze mogą sobie pozwolić na to, by przeznaczyć wiele godzin tylko po to, by tworzyć projekt swojego wnętrza, który i tak nie będzie miał pełnej wartości architektonicznej, gdyż nie będzie stworzony przez zawodowego architekta.
Nie zawsze też mają oni potrzebę posiadania potężnego komputera, a jeszcze rzadziej posiadania specjalistycznych programów. Zaś inwestowanie w sprzęt i oprogramowanie, którego użyją raz, niekoniecznie uznać można za rozsądne.

Zatem mamy sytuację, w której z dwóch powodów programy do projektowania wnętrz na Androida powinny być kierowane dla osób preferujących działania amatorskie i półamatorskie. Obecny poziom technologiczny niestety jeszcze nie pozwala na stworzenie na platformie mobilnej programu w pełni spełniającego profesjonalne potrzeby. Jednocześnie profesjonalni architekci wnętrz spokojnie są w stanie poświęcić wiele czasu i energii, by w pełnym skupieniu tworzyć projekt. Podejrzewam, że nawet, gdyby profesjonalne programy miały swoje wersje mobilne, to przez dłuższy czas byłoby ciężko im się przestawić na ten styl pracy.

Natomiast ludzie chcący zaaranżować swoje wnętrze w większości wypadków mają smartfony, gdyż są to urządzenia uniwersalne, a co za tym idzie popularne i egalitarne. Ponadto oni bardzo chętnie skorzystają z możliwości niezobowiązującego pobawienia się w dekoratora w wolnej chwili. Ograniczone możliwości techniczne wręcz sprzyjają upraszczaniu programów, także ich obsługi. Zatem wszystko dąży do tego, aby opisywane programy były kierowane właśnie do amatorów.

Melodia przyszłości

Przypuszczam, że w miarę postępu technologicznego, pojawią się profesjonalne programy do projektowania wnętrz na Androida. Wówczas większość architektów nadal będzie pracować stacjonarnie. Jednakże znajdzie się kilku mniej konserwatywnych zwolenników mobilnego projektowania i wykorzystywania możliwości tabletów i smartfonów, których nie mają komputery czyli – na przykład – zsynchronizowanie aparatu fotograficznego z edytorem wnętrz…

I tylko czas pokaże, czy nowe rozwiązania przyjmą się na tyle, by wyprzeć metody, które są stosowane obecnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *