Dlaczego tak trudno znaleźć inspiracje na zaprojektowanie kuchni

Wiemy już jak trudno znaleźć inspiracje na dobre zaprojektowanie kuchni. Pisaliśmy już o tym niejednokrotnie. Warto chociażby zwrócić uwagę na to, jak często zadaje się nam pytanie o to, jak urządzić kuchnię, gdzie szukać inspiracji lub inne trudne do rozwiązania problemy, z którymi nierzadko przychodzi się spotkać każdemu, kto remontuje lub wykańcza kuchnię, tudzież zastanawia się nad zmianą jej aranżacji.

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że inspiracje na urządzenie kuchnie w cale nie są trudne do zlokalizowania. To, z czym często przychodzi nam się zmierzyć, to znalezienie dobrych inspiracji. Inspiracji, które sprawią, że z łatwością zechcemy urządzić nasza kuchnię według tego właśnie standardu, według tego pomysłu. Inspiracja, która sprawi, że widząc ją powiemy – chcę, żeby moja kuchnia tak wyglądała, a nie jedynie „Ładna kuchnia, ale poszukam czegoś innego”. Bo to, że nie chcemy, aby jakaś kuchnia stała się częścią naszego domu, nie znaczy, iż nie spotkała się z naszym uznaniem. Co więcej nie jest to także rzecz świadcząca o tym, że jakaś kuchnia nie wprawiła nas w zachwyt. Świadczy to jedynie o tym, że nie zaiskrzyło, nie poczuliśmy magii, która nakazała nam postawić dokładnie taką kuchnię, jaką zobaczyliśmy w swoim domu.

Wynikać to może z bardzo wielu przyczyn. Jedną z nich jest to, że kuchnia jest pomieszczeniem dość pospolitym. W gruncie rzeczy jest tak pospolita, jak większość podstawowych pomieszczeń czyli praktycznie w każdym domu ona jest. Powiem, że jest nawet bardziej pospolita. Bywają mieszkania, w których nie ma sypialni (lub sypialnia jest jednocześnie salonem). Bywały mieszkania bez łazienek (obecnie w Polsce jest to już rzadkość, ale jeszcze 15-20 lat temu nie było to żadnym zaskoczeniem). Jednakże w kuchnię zawsze dom był wyposażony. Dopiero od niedawna stają się coraz popularniejsze aneksy kuchenne, ale osobiście nie znam nikogo, kto chciałby taki aneks kuchenny mieć w swoim domu i zastąpić nim kuchnię z prawdziwego zdarzenie. Jeżeli już się to zdarza, to z konieczności. Jest wyrzeczenie, na rzecz czegoś innego i ludzie decydują się na nie tylko dlatego, że inne rzeczy mają większe priorytety.

Zatem brak inspiracji nie jest spowodowany brakiem inspiracji. Zabawnie to brzmi, ale brak inspiracji jest spowodowany nadmiarem inspiracji. Kiedyś mogło nam wystarczyć, że znajdziemy kuchnię, która nam się spodoba, żeby zechcieć w takowej zamieszkać. Kiedyś także w mediach znaleźć można było wyłącznie ładne kuchnie, bo istniał znacznie większy odsiew. Przede wszystkim, zanim powszechny stał się dostęp do Internetu, nie każdy miał zwyczajnie możliwość udostępnienia swojego pomysłu na aranżacją kuchni masowemu odbiorcy. Co więcej nawet jeżeli miał taką możliwość, to nie zawsze od razu z niej korzystał, bo zwyczajnie szanowało się użytkowników, odbiorców i ich czas, a publiczne wystąpienie, zaprezentowanie siebie, czy nawet swojego mieszkania stanowiło własną wizytówkę i człowiek odczuwał, że powinien zrobić to dobrze dla własnego wizerunku.

Obecnie niestety coś jakby się zepsuło. Standardy publikacji spadły. Teraz – mało tego, że każdy może publikować, co chce, to jeszcze każdy publikuje, co chce. Kiedyś, za to, żeby zapoznać się z jakąś publikacją, odbiorca płacił. Teraz oglądanie zdjęć kuchni w Internecie jest darmowe, a wielu ludzi uważa swój czas za walutę, którą nie warto płacić za coś, co nie ma żadnej wartości.

Jakby tego było mało, to jeszcze Spadła wartość profesji, jaką jest dekorator wnętrz. Niegdyś bycie dekoratorem wnętrz zaczynało się od skończenia studiów architektonicznych, a następnie praktykowania u doświadczonych rzemieślników, by wreszcie móc się pełnoprawnym architektem wnętrz, co uprawnione było tylko w wypadku dobrego warsztatu i wyczucia estetyki, a także znajomości proporcji, co sprawiało, że udając się po radę do kogoś, kto mieni się dekoratorem wnętrz, mieliśmy pewność, że płacimy za dobrze wykonaną usługę.

W chwili obecnej dobrych dekoratorów wnętrz jest bardzo wielu, ale trzeba ich szukać przebijają się przez gąszcz osób uważających się za artystów, którzy nazywają się dekoratorami, a zostali nimi poprzez ogłoszenie się takowymi bez solidnego dorobku zawodowego, pominąwszy zupełnie etap studiowania teorii.

Widzimy zatem, że źródeł jest wiele. Problemem jest to, że wśród tych źródeł tryskających krystalicznie czystym strumieniem, natrafić można na zabrudzone ścieki.

Dlatego, gdy bierzemy się za projektowanie kuchni, tak trudno jest znaleźć inspiracje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *