Projektowanie domów online

Projektowanie domów czy mieszkania online cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Można się zastanawiać, skąd ta popularność. Większość osób, które korzystały z pomocy architektów przy projektowaniu domu, wie, że znacznie lepiej jest mieć z twórcą projektu kontakt osobisty. Zwłaszcza jeżeli chcemy przeforsować swoją wizję – to zresztą dotyczy wielu innych dziedzin, nie tylko architektury. Inaczej jest, jeżeli chcemy pozostawić projektantowi wolną rękę… Jednakże to bardzo rzadko się zdarza i znacznie częściej mamy własną wizję tego, jak mógłby wyglądać nasz dom.

Być może to jest jedna z przyczyn zainteresowania projektowaniem domów online. Przede wszystkim nie polega ono na zlecaniu projektu architektowi, ale na samodzielnym zrealizowaniu pomysłu za pomocą programu online.
Jest to rozwiązanie bardzo przydatne właśnie dla tych, którzy mają bardzo mocno sprecyzowaną wizję i chcą ją za wszelką cenę przeforsować. Często zdarza się, że owa wizja nijak nie pasuje do poczucia estetyki architekta, z którym przyjdzie nam pracować. Takie sytuacje są nagminne. Wówczas obaj ludzie tracą nerwy. Klient, bo nie może wytłumaczyć architektowi, że ma być tak wykonany projekt, jak on sobie tego życzy. Architekt, z kolei denerwuje się, bo nie może dotrzeć do klienta z informacją, że projekt w forsowanej przez niego formie nie ma racji bytu.

Kto ma racje?

Rozwiązanie sporów bywa bardzo różne, podobnie jak i racja bywa po różnych stronach. Czasami jest tak, że architekt zdecydowanie ma rację, bo klient oczekuje niemożliwego. Owego niemożliwego oczekuje, ponieważ ma bogatą wyobraźnię, ale brak mu wiedzy z dziedziny architektury. Także z powodu braku wiedzy trudno mu zrozumieć argumenty architekta, niezależnie od tego, jak wielka jest ich wartość merytoryczna.
W innych sytuacjach klient ma również bogatą wyobraźnię, ale nie wykracza ona poza ramy możliwości architektonicznych. Niestety brak tej wyobraźni architektowi, który nie chce zrealizować pomysły, który nie zgadza się z jego koncepcją i charakterem…
Problem w tym, że nigdy nie wiemy, w jakiej sytuacji my się znajdujemy, bo zawsze będziemy mieć wrażenie, że racja jest po naszej stronie.

Jakie jest rozwiązanie?

Sposobem, aby tego uniknąć jest właśnie praca z komputerem, kiedy to możemy zaprojektować nasz dom wedle własnego uznania. Nikt nam nie powie, czy jest to dobry pomysł, dzięki czemu nikt nie będzie nam podcinał skrzydeł. A jeżeli nasza wizja okaże się nietrafiona, to sami będziemy w stanie to zweryfikować.
Nawet jeżeli nasz pomysł okaże się chybionym, to zawsze łatwiej jest zaakceptować sytuację, w której sami zdajemy sobie sprawę z błędu niż gdy ktoś nam ów błąd wytyka. Zawsze łatwiej przyjąć coś, do czego docieramy sami.

Ponadto gotowy projekt daje nam znacznie więcej satysfakcji, jeżeli zrobiliśmy go sami, niż gdyby zrobił go ktoś na nasze zlecenie. A ponieważ nie każdy może być architektem, pomagają mu w tym specjalistyczne narzędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *