Pomysł na małą łazienkę

Niełatwo znaleźć dobry pomysł na małą łazienkę, gdy przestrzeń do zagospodarowania jest niewielka, a chcielibyśmy zmieścić w niej wiele sprzętów. Mam nadzieję, że ten tekst pomoże w znalezieniu złotego środka.

Sztuka kompromisu

Aranżacja wnętrz, zwłaszcza małych to sztuka kompromisów. W wypadku łazienki bardzo często chcielibyśmy mieć wannę, jak i prysznic, do tego pralkę sedes, bidet i umywalkę lub dwie oraz szafkę na ręczniki papierowe i inne przydatne rzeczy… A przy tym nie chcemy osiągnąć w łazience ciasnoty. Podczas aranżowania małej łazienki będziemy się spotykać z wieloma tego typu dylematami. Aby uniknąć chaosu podczas urządzania, powinniśmy zrobić solidny plan i ustalić, które ze sprzętów są absolutnie niezbędne, a które możemy sobie darować. To zrozumiałe, że chcielibyśmy mieć wszystko, ale w małej łazience nie tego zmieścimy, jeżeli zależy nam na komforcie użytkowania. Dlatego też zastanówmy się nad tym, co w łazience mieć absolutnie musimy, co możemy umieścić w innych pomieszczeniach, a co jest nam tak naprawdę zbędne.

Dobry plan

Warto też już zawczasu podzielić łazienkę na strefy. Wiem, że to może być trudne na małej powierzchni, ale jeśli nam się to uda, będziemy w stanie sprawnie robić w łazience wszystko bez zakłóceń. Owe strefy to:

Toaletowa:

– WC
– umywalka
– bidet

Kąpielowa:

– wanna
– prysznic

Pralnia:

– pralka
– kosz na pranie

Każda z wymienionych wyżej stref oznacza urządzenie przynależne do niej oraz przestrzeń potrzebną do wykonania określonej czynności. Z tych wszystkich stref najczęściej i zarazem najkrócej używana będzie część toaletowa. Stąd powinna się ona znajdować najbliżej wejścia. Ponadto jeśli jest to możliwe, pozostawmy najwięcej wolnej przestrzeni bezpośrednio przy wejściu. Taka sztuczka sprawi, że łazienka wyda się większa.

Projekt powinien być maksymalnie prosty. Łazienka nie jest miejscem na udziwnienia. Nawet w dużej łazience mogą one przeszkadzać, a co dopiero w małej…

Sztuka dostosowania się

O ile nie mam wątpliwości co do tego, że podział na strefy pomaga w wykonywaniu czynności, to wiem także, że trzymanie się go na siłę utrudnia zaplanowanie łazienki w optymalny sposób. Upychanie pralki na siłę w miejscu przypisanym do jej strefy, podczas gdy spokojnie można by ja umieścić na przykład pod umywalką, to zdecydowanie nie jest dobry pomysł na małą łazienkę. Jak już pisałem – urządzanie małej łazienki to sztuka kompromisu.

Dlatego też zalecam rezygnację z jednego z tych dobrodziejstw, jakimi są wanna i prysznic. Jeżeli wybieramy prysznic, to warto zamontować jedną z modnych ostatnio kabin bezbrodzikowych. Optycznie sprawiają wrażenie, że łazienka jest większa, a kabina nie zabiera przestrzeni. Sama kabina niech będzie przezroczysta, żeby nie symulowała zmniejszających łazienkę ścian. Mało tego, kiedy prysznic nie jest używany pozostawiajmy ją otwartą, by zwiększyć wrażenie otwartości przestrzeni. Jeżeli koniecznie potrzebna jest nam wanna, to zainstalujmy parawan nawannowy, który pozwoli nam używać wanny jak prysznica bez konieczności poświęcania na niego miejsca. Ów parawan również powinien być przezroczysty, by nie zabierać przestrzeni.

Wykorzystajmy każdy element, który możemy zagospodarować oszczędzając przestrzeń. Na przykład zamiast lustra, możemy zainstalować szafkę z lustrzanymi drzwiami. Jeżeli montujemy lustro wiszące, to polecam zdecydować się na lustro prostokątne, które ma większą powierzchnię, a zajmuje mniej miejsca niż okrągłe. Najlepszym miejscem na jego zamontowanie jest krawędź ściany. Wywoła to złudzenie, że ściana jest dłuższa niż w rzeczywistości.

Należy także racjonalnie wykorzystać przestrzeń na ścianach. Zwłaszcza w miejscach, w których i tak nie ma do nich dostępu. Na przykład nad spłuczką.

Wśród samych sprzętów warto zwrócić uwagę na ofertę producentów. Znajdują się w niej małe wersje zwykłych urządzeń takich, jak na przykład pralka. Nie możemy tutaj jednak przesadzić. Małe sedesy, małe umywalki i wszystko małe jeszcze spotęguje wrażenie ciasnoty. Znacznie lepsze wrażenie wywoła ceramika dużych rozmiarów, ale na przykład sedes niech będzie podwieszany, a umywalka pozbawiona postumentu.
Ponadto nie powinniśmy trzymać na wierzchu zbyt wielu małych rzeczy jak kosmetyki, żyletki… Powodują wrażenie bałaganu i ciasnoty. Lepiej schować je do szafek.

Kolory i światła

Tak jak zły pomysł na małą łazienkę stanowią same małe elementy wyposażenia, tak nie należy używać małych kafelków do wyłożenia ścian. Znacznie lepsze wrażenie zrobią duże płytki. Ich kolory powinny być jasne i chłodne, zbliżone do bieli.
Warto pomyśleć o zastosowaniu naturalnych materiałów, jak kamień czy drewno. Optycznie wydłużają łazienkę i czynią ją przytulną.

Jeżeli chodzi o oświetlenie, to zamiast dużych żyrandoli, zdecydowanie lepiej sprawdzą się małe, niewidoczne źródła światła. Znakomicie nada się tutaj podwieszany sufit, z którego bić będą chłodne, rozproszone promienie.

Poszukiwanie złotego środka

Wiele prawd, które tutaj opisałem należy potraktować elastycznie. Kompromisty będą tutaj niezbędne. Znacznie lepiej jest samodzielnie znaleźć pomysł na małą łazienkę niż kopiować gotowe rozwiązania. Aczkolwiek poznanie tych prawidłowości, które wymieniłem znacznie ułatwi rozeznanie się w temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *