Oszczędzanie energii na ogrzewaniu

Wielu spośród nas zależy na tym, by wykorzystywać w domu odnawialne źródła energii (poradnik). Jednocześnie zdawać trzeba sobie sprawę z tego, że czerpie z nich pełnymi garściami aranżacja wnętrz, a inspiracje może nam zapewnić właśnie natura.

Zużycie gazu w kotle wzrasta wprost proporcjonalnie do mocy, z jaką pracuje jego silnik. Istnieją na rynku kotły z palnikami modulowanymi. Ich moc maksymalna powinna wystarczyć na maksymalne potrzeby energetyczne.

Automat jest tak skonstruowany, żeby zaspokajał zapotrzebowanie na temperaturę obecne w tej chwili – Zakres możliwego zużycia energii będzie tym większy im mniejsza będzie siła minimalna. Ostatecznie rzecz wygląda tak, że kocioł korzysta z maksymalnej temperatury tylko niektórych momentach, gdy jest to konieczne. Generalnie średnia temperatura w Polsce wynosi nawet w sezonie grzewczym powyżej zera, dlatego też rzadko zdarza się, żeby kocioł potrzebował pełnej mocy, bo im wyższa temperatura na zewnątrz, tym mniej energii z kotła jest potrzebne.

Jeżeli kocioł pracuje z mocą większą niż potrzebna, to będzie też musiał być częściej włączany i wyłączany. Ostatecznie nie wpływa to korzystnie na układ i w ogóle na sprawność instalacji grzewczej. Innymi słowy – lepiej, żeby kocioł miał większą moc maksymalną – dzięki temu będzie mógł rzadziej się włączać i wyłączać, a co za tym idzie będziemy mogli pozwolić sobie na mniejsze zużycie energii. Jest to zdecydowanie bardziej korzystne niż ciągłe włączanie i wyłączanie kotła, by nadrobić temperaturę. Lepiej ja utrzymać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *