O domu inaczej cz. 1. | Aranżacja wnętrz inspiracje

Aranżacja wnętrz jest dyscypliną, której tradycja jest tak długa, jak tradycja mieszkania w domach. Ludzie od zarania dziejów przygotowywali swoje miejsca do życia według różnych kryteriów – tak, jak robimy to dzisiaj.

Czy ktoś wie, od jakiego słowa pochodzi słowo „dom”? Otóż „dom” nie pochodzi od żadnego słowa. O od niego pochodzą inne słowa. Jego znaczenie jako budynku jest oczywiste, ale ważne jest też znaczenie „domu” jako miejsca. Miejsca czysto fizycznego, ale także miejsca istniejące bardziej w formie duchowej. Miejsca, które w naszym umyśle nazywamy „domem”, do którego czujemy przywiązanie. Nawet niekoniecznie miejsce, ale po prostu coś, co jest dla nas bazą… O znaczeniu tego słowa pisze się prace dyplomowe z polonistyki, dlatego też nawet nie będę próbować w tym krótkim wpisie rozważać semantyki „domu”.
Sam budynek określany tym właśnie słowem jest przepełniony znaczeniami i symbolami. Począwszy od murów, które oznaczają bezpieczeństwo i schronienie. Ale też kojarzą się z niewolą, ciemnością i odosobnieniem… Dach, który również kojarzy się ze schronieniem – Wszak chroni przed słońcem, chroni też przed deszczem. Kojarzy się też z powietrzem, wolnością i pięknymi widokami. Podobnie zresztą jest z oknami.
Jednak znacznie więcej symboliki znaleźć można wewnątrz domu. Wystarczy przejść przez drzwi, które przecież także niosą w sobie ogromny ładunek emocjonalny. Wystarczy przekroczyć próg. Dokonać obrzędu przejścia, po którym znajdziemy się w innym świecie. Nagle uderza w nas inny mikroklimat. Z mroźnej śnieżycy wchodzimy do ciepłego wnętrza. Może mieć ono charakter rustykalny – tak, to się kojarzy dość łatwo. Wnętrze pełne ciemnego drewna z skórą dzikiego zwierzęcia leżącą na podłodze. Na ścianie, nad rozpalonym kominkiem mogą wisieć myśliwskie trofea, obok nich zabytkowa szabla… Wtedy czujemy zimę. Czujemy, że jesteśmy schronieni, gdy płomienie buchające z kominka dają ciepło, ale też rzucają światło odbijające się na twarzach osób grzejących się przy nim. Tymczasem zdarzają się wnętrza pełne zieleni… W nich nawet w zimie panuje wiosna, co jeszcze wzmaga przy wejściu wrażenie przejścia do innego świata. Świata pełnego roślinnych motywów, a nawet żywych roślin…
Aranżacja wnętrz inspiracje jest niezwykle złożoną dyscypliną, która ma większe znaczenie niż mogłoby się to wydawać. W dalszych częściach tego cyklu będzie ona opisywana nieco innego punktu widzenia niż czysto praktyczny.

Wobec swojej niezwykle długiej historii aranżacja wnętrz inspiracje korzysta z najnowocześniejszych technologii. Dziś na porządku dziennym jest tworzenie wnętrz online lub nawet projektowanie wnętrz android. Dzięki temu nie marnuję się żadne pomysły na przykład na pokój dzienny inspiracje są na bieżąco wprowadzane do projekty, korzysta na tym urządzanie pokoju dziecięcego, jak i szeroko pojęta aranżacja wnętrz Kalisz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *