Mały pokój dla dwójki dzieci?

Chociaż panuje tendencja do tego, żeby każde dziecko miało w miarę możliwości swój pokój, to warto zastanowić się nad tym, czy mały pokój dla dwójki dzieci nie będzie dobrym rozwiązaniem.


W miarę postępu ludzie zmieniają swoje zwyczaje i postępowanie. Niegdyś całe rodziny, nawet wielopokoleniowe mieszkały w jednym pomieszczeniu. Teraz dąży się do tego, żeby każde dziecko miały oddzielny pokój.
Każde z rozwiązań ma oczywiście swoje plusy i minusy. W przeszłości umieszczanie całej rodziny w jednym pokoju nie było wynikiem kalkulacji, a konieczności. Rodziny były wielodzietne, a możliwości wyprowadzenia się i pójścia „na swoje” mocno ograniczone.
Obecnie możliwość jest znacznie więcej i większość osób z tego korzysta. Jednak czy to zawsze jest dobra droga. Wszak ludzie, którzy mieszkają razem są znacznie bardziej ze sobą zżyci. Według niektórych naukowców osoby mieszkające na jednej przestrzeni są też bardziej empatyczne i otwarte w kontaktach z innymi. Może więc umieszczanie dzieci w jednym pomieszczeniu ma swoje zalety. Nie mówię tu o sytuacji, w której na kilku metrach mieści się sześcioro, ale mały pokój dla dwójki dzieci może być całkiem niezłym rozwiązaniem.
Dzieci, które mieszkają osobno przeważnie są bardziej zamknięte w sobie i trudniej nawiązują kontakty z innymi. Taka jest jednak obecnie moda i postrzeganie świata, według których to złym jest bycie zbyt blisko. W wielu wypadkach jest to jak najbardziej zrozumiałe, gdyż większość małżeństw oczekuje w sypialni nieco intymności. Jeżeli zatem jest to możliwe, to oczywiście wybierają samodzielną sypialnię oddzieloną od sypialni dzieci. Najlepiej, żeby bariera byłą zarówno wizualna, jak i dźwiękowa.
Jednakże samym dzieciom może bardzo dobrze zrobić mieszkanie wspólnie w jednym pokoju. Zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie mały pokój dla dwójki dzieci jest mimowolną okazją do wspólnej zabawy, a także lekcją współżycia z ludźmi. Wymaga to dzielenia miejsca, ale także niektórych zabawek. W osobnych pokojach dzieci nie mają niemal nic wspólnego. We wspólnym pokoju muszą się dogadać, co jest dobrą lekcją na przyszłość.

Projektowanie wnętrz online nie jest łatwe, zwłaszcza gdy w grę wchodzi urządzanie pokoju dziecięcego inspiracje możemy czerpać z różnych miejsc, wszak wyobraźnia dzieci i ich zainteresowania bywają nieograniczone. Warto jednak stosować rozwiązania proekologiczne dla domu, dzięki czemu zarówno urządzanie pokoju dziecięcego jak i urządzanie pokoju młodzieżowego będzie znacznie zdrowsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *