Zastanów się, zanim zaczniesz aranżować wnętrze…

Elementy naturalne zawsze mile wyglądają w domu. Oczywiście nie jest tak, że trzeba je na siłę upychać do pomieszczenia, ale pomówmy o tym na spokojnie… Czytaj dalej Zastanów się, zanim zaczniesz aranżować wnętrze…

Jak zmieniały sie projekty małych łazienek

Jeszcze dwa wpisy temu opisywałem projekty małych łazienek i sposoby ich pozyskiwania. Teraz jednak postaram się zebrać w poniższym teście nieco porad tego, jakie parametry powinny mieć dobrze przygotowane projekty małych łazienek.

Jeżeli o chodzi o szczegóły, to nie sposób ich opisać, bo każdy ma inne potrzeby inne preferencje, a bardzo często też inne mieszkanie, więc nie będę nikomu tutaj narzucać, jak ma sobie urządzać łazienkę. Jednakże pozwolę sobie wymienić parę aspektów, które powinien wziąć pod uwagę przygotowując swoje mieszkanie i remont łazienki, bo są to prawdy wypracowane przez lata doświadczeń i wielu ludzi już testowało te i inne rozwiązania. Z pewnych powodów są to po prostu lepsze sposoby na to, co można zrobić z naszą łazienką. Oczywiście, że nie jestem alfą i omegą, a treści, które mówią, że – jak to zdarzyło mi się ująć – są prawdy wypracowane przez lata, nie oznaczają, że są to prawdy objawione, niepodważalne i wieczne.

Zanim te prawdy powstały, ludzie mieli inne prawdy i ich się trzymali, aż ktoś wpadł na pomysł, że może jednak łazienkę urządzić inaczej… Że może jednak jest lepsze rozwiązanie, niż to, które wszyscy uważają za słuszne, a wręcz najsłuszniejsze i nie do podważenia. Ów człowiek zmienił jeden element i… Prawdopodobnie nie miał racji. Okazało się, że jednak rozwiązania, które wpadły mu do głowy, zostały już sprawdzone i odrzucone ze względu na to, że były złe. Tak wyglądało to w zdecydowanej większości podobnych pomysłów. Nie mam co prawda pewności, że tak wyglądała większość, ale mam co do tego silne przekonanie graniczące z pewnością.

Jednakże wśród tej większości znalazły się także sytuacje rzadsze, które zaczynały się bardzo podobnie. Ten sam człowiek lub podobny miał inny pomysł na swoją łazienkę. Był to pomysł odbiegających od ogólnych przyjętych – już nazwijmy to – prawd. Postanowił ów złamać schemat i wprowadzić owo rozwiązanie do swojej aranżacji wnętrza. Innymi słowy – analogiczny przebieg zdarzeń do poprzedniego. Z tą różnica, że rozwiązanie zastosowane przez owego człowieka okazało się lepsze. Ów pomysł był tak trafny, że zmienił łazienkę na lepsze. Może nie wywołał spektakularnej rewolucji, ale wystarczył, żeby stwierdzić, że od dawna uznawane „prawdy” nie są jednoznacznymi prawdami.

Dalszy przebieg zdarzeń łatwo sobie wyobrazić. Autor innowacyjnego pomysłu pokazał go swoim znajomym, oni zaś swoim. Niektórzy z nich postanowili wprowadzić je w życie w swoich domach, aż w końcu nowy pomysł stał się prawdą, która została uznana za jedyną słuszną.

Mogło to co prawda przebiegać nieco inaczej, ale sens tego schematu prawdopodobnie został zachowany w większości momentów, kiedy wprowadzano coś nowego. Pokazuje on dwie rzeczy:

1. Po pierwsze zwraca uwagę na to, że rozwiązania, które obecnie się promuje nie są wzięte z księżyca, ale poparte doświadczeniami pokoleń. Wiem, że brzmi to może zbyt górnolotnie, jak na tekst o tym, jak się robi projekty małych łazienek. Jednakże używam takich zwrotów, żeby pokazać, jak mocne fundamenty mają ogólnie przyjęte normy i dlaczego specjaliści doradzają je z taką pewnością siebie.

2. Drugą rzeczą, na którą zwraca uwagę „Przypowieść” (tym razem zabrzmiało to tak górnolotnie, że aż wziąłem w cudzysłów) jest to, że mimo solidnych fundamentów nie jest powiedziane, że owe prawdy są najlepsze na świecie i można znaleźć lepsze, a jeżeli się ich nie znajdzie, można samemu je stworzyć.

Zachęca to tym samym do otwarcia umysłu, nie zamykania go w ramach norm. Jest także trzecia, rzecz która nie rzuca się w oczy od razu. Jest to ewentualność, w której zbieg okoliczności sprawił, że błędną innowację uznano za normę. Oznacza to, że nowe rozwiązanie wydawało się lepsze od starych, a zanim zostało solidnie zweryfikowane stało się normą. Dlatego też warto czasem pójść w drugą stronę. Nie w wymyślaniu czegoś nowego, ale w przypominaniu starego.

Nowe trendy w projektowaniu biura online

W aranżacji wnętrz wyróżnia się bardzo wiele subdyscyplin. Jedną z nich nieco mniej uczęszczaną jest projektowanie biura. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na to, że biur jest znacznie mniej niż mieszkań.

To zrozumiałe, że mieszkanie ma większość rodzin, natomiast biuro – mniejszość. Ponadto o swoje mieszkanie każdy dba najlepiej jak może i nierzadko dokłada dodatkowych starań, by aranżacja wnętrz była na jak najwyższym poziomie.

Z drugiej strony w przypadku biur najczęściej stosuje się sprawdzone wzorce, które mają jedynie spełniać zadanie. Ustawia się biurka przy ścianach bez przykładania szczególnej wagi do ich wyglądu. Podobnie, jak nie przykłada się wagi do wyglądu ścian i wszystkich pozostałych mebli. Wychodzi się z założenia, że jeżeli meble spełniają swoją funkcje, to nie potrzeba więcej.

Czasem zdarza się jednak, że biuro jakiejś firmy projektuje znakomity dekorator wnętrz. Wówczas takie biura niemal zawsze robią wrażenie, stają „gwiazdami” magazynów wnętrzarskich i w gruncie rzeczy sprawiają, że wielu z nich staje się wzorem.

Wnętrza mieszkań również bywają niezwykle sugestywne i zapadające w pamięć, ale niekoniecznie stają się takimi „gwiazdami”. Wynika to zapewne po części z tego, że mieszkań jest więcej – co wspomniane zostało już wyżej – znacznie częściej się je aranżuje przy pomocy doświadczonych architektów, a zatem świadomość odbiorców tego typu przekazów jest nasycona.
Biur urządzonych w sposób łączący sztukę, kreatywność oraz funkcjonalność jest mniej i – skutkiem tego – jest na nie popyt.

projektowanie-biura-online

To może być jedna z przyczyn, ale drugą jest też to, że mieszkanie jest rzeczą prywatną i nawet człowiek który wydał duże pieniądze na jego aranżację, a także dużo pracy włożył w urządzenie własnego domu czy mieszkania, niekoniecznie chce się dzielić efektem tych prac na forum publicznym, a nierzadko ogranicza ten widok dla siebie, swojej rodziny i gości odwiedzających dom.

Jednocześnie jest bardzo duży popyt na porady i inspiracje dotyczące aranżacji mieszkania. Jest oczywiście też duża podaż tego typu materiałów. Wystarczy spojrzeć na zawartość strony, którą właśnie Drogi Czytelniku masz okazję przeglądać.

Lwia część jej treści to porady i informacji dotyczące mieszkań prywatnych, domów i ich aranżacji. Sporadycznie pojawiają się treści dotyczące projektowania biura. Tymczasem jest to dziedzina, która ma bardzo obiecującą przyszłość.

Warto zwrócić uwagę, że na nietypowe aranżacja pozwalają sobie firmy uchodzące za nowoczesne i innowacyjne. Co więcej – w branży kreatywnej można znaleźć ogrom rozwiązań aranżacyjnych, w które obfitują ich biura. Jest to znakomity przykład tego, jak wyglądać może przyszłość aranżacji wnętrz biurowych.

Nie mówimy to o biurach urzędów. Tam z wielu przyczyn nikt nie inwestuje czasu ani pieniędzy na to, żeby wnętrze wyglądało estetycznie i mniej „betonowo”. Przede wszystkim nie ma takiej potrzeby, bo większość urzędników ma wypełniać zadania i postępować zgodnie z procedurami – nie wymaga się od nich kreatywności.

Jednakże w przypadku firm, w których konieczne jest samodzielne myślenie i nierzadko wypróbowywanie lub wymyślanie nowych rozwiązań, to niekoniecznie proste i surowe ustawienie elementów może sprzyjać myśleniu. Po prostu trzeba to przyznać i nie jest to żadną nowością, że wystrój pomieszczenia wpływa na myślenie, a duża ilość bodźców – na przykład wizualnych – jest ewidentnym impulsem, który może nam pomóc w myśleniu.

Dlatego też coraz więcej firm będzie przykładać coraz większą wagę do aranżacji biura. Co więcej może się to rozwijać w bardzo ciekawy sposób. Na przykład poprzez projektowanie biura online. Wówczas nie potrzebujemy nawet sprowadzać architekta do naszej firmy ani nawet do naszego miasta. Niekoniecznie nawet trzeba się z nim w ogóle kontaktować, bo online są dostępne narzędzia pozwalające na projektowanie biura bez posiadania umiejętności i wiedzy teoretycznej.

Te rozwiązania sprawiają, że już niebawem nowoczesne i kreatywne aranżacje biur mogą być równie powszechne, a nawet bardziej niż te, pozbawione osobistego rysu projektanta. To z pewnością będą zmiany na lepsze i przysłużą się zarówno pracującym w biurach pracownikom, jak i przychodzącym doń klientom.

Projektowanie wnętrz w systemie Android – jak do tego doszło?

Aranżacja wnętrz jest dyscypliną, która ma już naprawdę sporą tradycję. Przez długi czas jej rozwoju zdążyliśmy wprowadzić do niej naprawdę wiele innowacji. Dlatego nie sposób mówić, że jest ona mało rozwinięta.

Nie sposób też powiedzieć, że nie jest ona nowoczesna. Wręcz przeciwnie – aranżacja wnętrz jest dziedziną na wskroś nowoczesną, która podlega regularnie zmieniającym się trendom i modzie. Zatem aranżacja wnętrz nie jest rzeczą nienowoczesną, bo siłą rzeczy musi spełniać standardy współczesnego poczucia estetyki. W końcu po to się przeprowadza aranżację mieszkania, żeby prezentowało się ładnie. Można mówić długo o ponadczasowych wzorcach estetycznych, ale ludzki gust jest uzależniony od czasów w których żyje. Gust człowieka kształtują różne okoliczności, a te z czasem się zmieniają. Dlatego właśnie aranżacja wnętrz podlega – jak wszystko – modzie.

Jednak jest jeszcze jedna płaszczyzna, na której aranżowanie wnętrz się rozwija. Jest to technologia. Łatwo sobie wyobrazić jak coraz powszechniejsze komputery sprawiły, że projektowanie wnętrz się zmieniło. Można jeszcze dodać do tego nowoczesne smartfony i tablety, wszak ich systemy operacyjne takie jak Android, które pozwalają projektowanie wnętrz na podstawowym (jeszcze poziomie).

Można nawet analizując rozwój technologii sięgnąć jeszcze dalej. Wszak samo wynalezienie papieru mocno wpłynęło na rozwój architektury, gdyż możliwość rysowania poszczególnych elementów przed ich wybudowaniem pozwoliła na znaczące ułatwienie budowy. Warto spojrzeć na egipskie piramidy, które nie przypadkiem powstały tam, gdzie wynaleziono papirus. Bez tego niewątpliwie Egipcjanie mieliby spore trudności z ich postawieniem. Zapewne już nawet dysponując papirusem i matematyką mieli sporo roboty z budową takich monumentalnych obiektów. Oczywiście są teorie według, których to kosmici pomogli mieszkańcom starożytnego Egiptu wybudować piramidy. To z pewnością mogłoby znacznie ułatwić ich pracę, ale jednocześnie trudno uwierzyć, że właśnie taki był przebieg wydarzeń.

projektowanie-wnętrz-android

Tutaj sytuacja się rozjeżdża. Jedni uważają, że znaczniej trudniej uwierzyć w to, że starożytni Egipcjanie, dysponując ówczesną technologią, sami sobie poradzili z budową piramid, inni uważają za mniej wiarygodne, że kosmici przybyli na Ziemię, żeby im pomóc.

Oczywiście rozwój technologiczny związany z architekturą nie zatrzymał się na wynalezieniu papirusu, a potem papieru. Przez wieki czasu rozwijały się narzędzia, które pomagały nam tworzyć budynki, a także aranżować wnętrza.
Nieustanny postęp sprawiał, że coraz łatwiej było zostać architektem wnętrz. O ile w czasach starożytnego Egiptu trzeba było po pierwsze mieć pieniądze na papirus (który był dobrem nie należącym do tanich), trzeba było umieć obsłużyć go, czyli znać matematykę i umieć rysować, a do tego mieć szczęście być dobrze urodzonym i naznaczonym przez możnowładców, naznaczonych z kolei przez faraona do pełnienia tak zaszczytnej funkcji, jaką jest projektowanie piramidy.

Generalnie – nie było łatwo i bardzo mała grupa osób mogła się w tym zajmować mimo tego, że państwo było liczne.
Jakże różni się to sytuacja od XX-wiecznej Europy, w której to powszechny dostęp do edukacji pozwolił niemal każdemu zostać architektem lub dekoratorem wnętrz. Oczywiście działało to tylko teoretycznie, ponieważ studia kosztują, następnie trzeba organizować sobie praktykę, a przecież wobec przymusu ekonomicznego wielu młodych ludzi musiało imać się prostych prac, do których nie potrzebowali wielu lat studiów. Jeżeli dodatkowo zachciało im się założyć rodzinę, to już praca, dzięki której mogli ową rodzinę utrzymać musiała zająć im znacznie więcej czasu i energii niż tyle, by mogli sobie pozwolić na kontynuowanie nauki.

Dochodziła tu jeszcze często społeczna bariera i terytorialna – uniwersytety znajdowały się w wielkich miastach, więc mieszkając na wsi ciężko było o wykształcenie.

Jeszcze niedawno zaprojektowanie wnętrza wymagało wiele czasu. I, chociaż programy do aranżacji wnętrz były dostępne powszechnie, to już przesiadywanie przed komputerem i projektowanie wnętrz poprzedzone nauką obsługi owego programu nie było dla wszystkich zajęciem wartym świeczki.
Obecnie jednak nawet to nie jest potrzebne do projektowania wnętrz – wystarczy smartfon z systemem Android, na którym dostępne są aplikacje umożliwiające tworzenie wnętrz w każdym miejscu i czasie.

Dlaczego tak trudno znaleźć inspiracje na zaprojektowanie kuchni

Wiemy już jak trudno znaleźć inspiracje na dobre zaprojektowanie kuchni. Pisaliśmy już o tym niejednokrotnie. Warto chociażby zwrócić uwagę na to, jak często zadaje się nam pytanie o to, jak urządzić kuchnię, gdzie szukać inspiracji lub inne trudne do rozwiązania problemy, z którymi nierzadko przychodzi się spotkać każdemu, kto remontuje lub wykańcza kuchnię, tudzież zastanawia się nad zmianą jej aranżacji.

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że inspiracje na urządzenie kuchnie w cale nie są trudne do zlokalizowania. To, z czym często przychodzi nam się zmierzyć, to znalezienie dobrych inspiracji. Inspiracji, które sprawią, że z łatwością zechcemy urządzić nasza kuchnię według tego właśnie standardu, według tego pomysłu. Inspiracja, która sprawi, że widząc ją powiemy – chcę, żeby moja kuchnia tak wyglądała, a nie jedynie „Ładna kuchnia, ale poszukam czegoś innego”. Bo to, że nie chcemy, aby jakaś kuchnia stała się częścią naszego domu, nie znaczy, iż nie spotkała się z naszym uznaniem. Co więcej nie jest to także rzecz świadcząca o tym, że jakaś kuchnia nie wprawiła nas w zachwyt. Świadczy to jedynie o tym, że nie zaiskrzyło, nie poczuliśmy magii, która nakazała nam postawić dokładnie taką kuchnię, jaką zobaczyliśmy w swoim domu.

Wynikać to może z bardzo wielu przyczyn. Jedną z nich jest to, że kuchnia jest pomieszczeniem dość pospolitym. W gruncie rzeczy jest tak pospolita, jak większość podstawowych pomieszczeń czyli praktycznie w każdym domu ona jest. Powiem, że jest nawet bardziej pospolita. Bywają mieszkania, w których nie ma sypialni (lub sypialnia jest jednocześnie salonem). Bywały mieszkania bez łazienek (obecnie w Polsce jest to już rzadkość, ale jeszcze 15-20 lat temu nie było to żadnym zaskoczeniem). Jednakże w kuchnię zawsze dom był wyposażony. Dopiero od niedawna stają się coraz popularniejsze aneksy kuchenne, ale osobiście nie znam nikogo, kto chciałby taki aneks kuchenny mieć w swoim domu i zastąpić nim kuchnię z prawdziwego zdarzenie. Jeżeli już się to zdarza, to z konieczności. Jest wyrzeczenie, na rzecz czegoś innego i ludzie decydują się na nie tylko dlatego, że inne rzeczy mają większe priorytety.

Zatem brak inspiracji nie jest spowodowany brakiem inspiracji. Zabawnie to brzmi, ale brak inspiracji jest spowodowany nadmiarem inspiracji. Kiedyś mogło nam wystarczyć, że znajdziemy kuchnię, która nam się spodoba, żeby zechcieć w takowej zamieszkać. Kiedyś także w mediach znaleźć można było wyłącznie ładne kuchnie, bo istniał znacznie większy odsiew. Przede wszystkim, zanim powszechny stał się dostęp do Internetu, nie każdy miał zwyczajnie możliwość udostępnienia swojego pomysłu na aranżacją kuchni masowemu odbiorcy. Co więcej nawet jeżeli miał taką możliwość, to nie zawsze od razu z niej korzystał, bo zwyczajnie szanowało się użytkowników, odbiorców i ich czas, a publiczne wystąpienie, zaprezentowanie siebie, czy nawet swojego mieszkania stanowiło własną wizytówkę i człowiek odczuwał, że powinien zrobić to dobrze dla własnego wizerunku.

Obecnie niestety coś jakby się zepsuło. Standardy publikacji spadły. Teraz – mało tego, że każdy może publikować, co chce, to jeszcze każdy publikuje, co chce. Kiedyś, za to, żeby zapoznać się z jakąś publikacją, odbiorca płacił. Teraz oglądanie zdjęć kuchni w Internecie jest darmowe, a wielu ludzi uważa swój czas za walutę, którą nie warto płacić za coś, co nie ma żadnej wartości.

Jakby tego było mało, to jeszcze Spadła wartość profesji, jaką jest dekorator wnętrz. Niegdyś bycie dekoratorem wnętrz zaczynało się od skończenia studiów architektonicznych, a następnie praktykowania u doświadczonych rzemieślników, by wreszcie móc się pełnoprawnym architektem wnętrz, co uprawnione było tylko w wypadku dobrego warsztatu i wyczucia estetyki, a także znajomości proporcji, co sprawiało, że udając się po radę do kogoś, kto mieni się dekoratorem wnętrz, mieliśmy pewność, że płacimy za dobrze wykonaną usługę.

W chwili obecnej dobrych dekoratorów wnętrz jest bardzo wielu, ale trzeba ich szukać przebijają się przez gąszcz osób uważających się za artystów, którzy nazywają się dekoratorami, a zostali nimi poprzez ogłoszenie się takowymi bez solidnego dorobku zawodowego, pominąwszy zupełnie etap studiowania teorii.

Widzimy zatem, że źródeł jest wiele. Problemem jest to, że wśród tych źródeł tryskających krystalicznie czystym strumieniem, natrafić można na zabrudzone ścieki.

Dlatego, gdy bierzemy się za projektowanie kuchni, tak trudno jest znaleźć inspiracje.

Projektowanie wnętrz na systemie Android

Programy do projektowania wnętrz na Androida zaspokajają potrzeby amatorskich działań. Niebawem zapewne pojawią się programy w pełni użyteczne dla profesjonalistów.

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej czynności pomagają nam wykonywać urządzenia elektroniczne. Idąc dalej w rozwój technologiczny, coraz więcej czynności przejmowanych jest przez urządzenia mobilne. A to, co kiedyś musieliśmy robić w skupieniu w swoim miejscu pracy, możemy robić w wszędzie korzystając ze smartfona lub tabletu.

To samo dotyczy aranżowania wnętrz. Kiedyś potrzebowaliśmy specjalnego miejsca do tego zadania. Stołu, papieru w dużym formacie, ołówków różnych twardości linijek i innych narzędzi… Dobrego światła i wielu godzin czasu, podczas których przesiadywaliśmy w jednym pomieszczeniu.

Świat się zmienia

Jeszce niedawno potrzebowaliśmy – w najlepszym wypadku – solidnego komputera i spokojnego miejsca. Nadal projektując wnętrze byliśmy „uwiązani” w jednym miejscu i tylko tam mogliśmy pracować. Dopóty musieliśmy siedzieć przed komputerem, póki nie skończyliśmy pracy. Jednakże nowoczesna technologia w coraz większym stopniu uwalnia nas od tego. Pozwala nam na tworzenie aranżacji wnętrz w sposób zupełnie dowolny niemal w każdym miejscu, w którym mamy spokój i odrobinę czasu.

Chodzi mi o projektowanie wnętrz za pomocą urządzeń z systemem Android. Otóż na tę platformę powstało naprawdę sporo ciekawych narzędzi, które mają możliwości – oczywiście – mniejsze niż te, które dają stacjonarne programy, ale pozwalające na spokojną pracę.

Kto na tym skorzysta?

Projektowanie wnętrz w systemie Android na chwilę obecną nie jest w stanie zaspokoić potrzeb zawodowych architektów, jednakże przypuszczam, że jest to kwestia czasu. Zarazem już teraz narzędzia dostępne dla systemu Android pozwalają na projektowanie wnętrz w pełni zaspokajające potrzeby amatorskie.
Jeżeli jednak ktoś jest zawodowym architektem i aranżowanie wnętrz jest jego sposobem na życie, to z pewnością znajdzie czas na przysiedzenie i pracę nad projektem. Tacy ludzie są z pewnością przyzwyczajeni do tworzenia planów wystroju wnętrza w skupieni i poświęcania temu wiele czasu. Zapewne też mają własne biura, gabinety, pracownie. Generalnie nie jest to dla nich poświęcenie tylko praca.

Osobami, którym przydać się mogą narzędzia do projektowania wnętrz na androida to osoby, który myślą o tym jak zmienić wygląd własnego mieszkania, a nie chcą angażować architekta, lub też potrzebują wsparcia w postaci narzędzia, które pomoże im pokazać to, co oni już widzą oczami wyobraźni. Tacy ludzie mają zazwyczaj swoje życie i swoją pracę. Nie zawsze mogą sobie pozwolić na to, by przeznaczyć wiele godzin tylko po to, by tworzyć projekt swojego wnętrza, który i tak nie będzie miał pełnej wartości architektonicznej, gdyż nie będzie stworzony przez zawodowego architekta.
Nie zawsze też mają oni potrzebę posiadania potężnego komputera, a jeszcze rzadziej posiadania specjalistycznych programów. Zaś inwestowanie w sprzęt i oprogramowanie, którego użyją raz, niekoniecznie uznać można za rozsądne.

Zatem mamy sytuację, w której z dwóch powodów programy do projektowania wnętrz na Androida powinny być kierowane dla osób preferujących działania amatorskie i półamatorskie. Obecny poziom technologiczny niestety jeszcze nie pozwala na stworzenie na platformie mobilnej programu w pełni spełniającego profesjonalne potrzeby. Jednocześnie profesjonalni architekci wnętrz spokojnie są w stanie poświęcić wiele czasu i energii, by w pełnym skupieniu tworzyć projekt. Podejrzewam, że nawet, gdyby profesjonalne programy miały swoje wersje mobilne, to przez dłuższy czas byłoby ciężko im się przestawić na ten styl pracy.

Natomiast ludzie chcący zaaranżować swoje wnętrze w większości wypadków mają smartfony, gdyż są to urządzenia uniwersalne, a co za tym idzie popularne i egalitarne. Ponadto oni bardzo chętnie skorzystają z możliwości niezobowiązującego pobawienia się w dekoratora w wolnej chwili. Ograniczone możliwości techniczne wręcz sprzyjają upraszczaniu programów, także ich obsługi. Zatem wszystko dąży do tego, aby opisywane programy były kierowane właśnie do amatorów.

Melodia przyszłości

Przypuszczam, że w miarę postępu technologicznego, pojawią się profesjonalne programy do projektowania wnętrz na Androida. Wówczas większość architektów nadal będzie pracować stacjonarnie. Jednakże znajdzie się kilku mniej konserwatywnych zwolenników mobilnego projektowania i wykorzystywania możliwości tabletów i smartfonów, których nie mają komputery czyli – na przykład – zsynchronizowanie aparatu fotograficznego z edytorem wnętrz…

I tylko czas pokaże, czy nowe rozwiązania przyjmą się na tyle, by wyprzeć metody, które są stosowane obecnie.

O domu inaczej cz. 1. | Aranżacja wnętrz inspiracje

Aranżacja wnętrz jest dyscypliną, której tradycja jest tak długa, jak tradycja mieszkania w domach. Ludzie od zarania dziejów przygotowywali swoje miejsca do życia według różnych kryteriów – tak, jak robimy to dzisiaj.

Czytaj dalej O domu inaczej cz. 1. | Aranżacja wnętrz inspiracje