Czy potrzebujemy przestrzeni?

Nadal bardzo wiele osób mogą wybrać dom czy mieszkanie, chętniej zamieszkałaby w domu. Jeżeli kogoś zapytamy czy woli mieszkać w mieszkaniu dużym czy małym, to większość ludzi woli duże przestrzeni. Zastanówmy się jednak na tym, czy tak naprawdę chęć do mieszkania w pałacach to fanaberia, czy może faktycznie są nam te przestrzenie potrzebne.

Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, jakie pozytywne aspekty niesie ze sobą posiadanie dużej przestrzeni mieszkalnej? Być może będzie to więcej miejsca do przechowywania różnych rzeczy. Można też wydzielić przestrzeń dla gości, przestrzeń reprezentacyjną, sypialną i roboczą. Jest też szanse na zorganizowanie specjalnych sypialni dla gości.

Nie można jednak stwierdzić, że te wszystkie aspekty są niezbędne do życia. Tak naprawdę przydają się incydentalnie, a do tego i bez nich można sobie poradzić.

Mało tego taka duża przestrzeń wymaga sprzątania, a jeżeli przez ten cały czas (czyli w gruncie rzeczy większość czasu) nie korzystamy z pomieszczeń, które mamy, to jest to czyste marnotrawstwo.

Zwróćmy też uwagę na aspekty psychologiczne. Jeżeli mamy w domu dużo miejsca, to wręcz zachęca do tego, żeby te pomieszczenia zagracić. Ludzki umysł nie znosi pustki. Wszechświat nie znosi pustki. Możemy to zauważyć chociażby na podstawie własnego zachowania i myśli. Człowiek – jeżeli nie śpi – to nie jest w stanie wytrwać w bezczynności. Człowiek lubi być aktywny.

To samo dotyczy organizacji pomieszczeń. Jeżeli jakieś jest puste, to zaraz czujemy potrzebę, żeby coś tam wrzucić. Zaraz chce nam się tę pustkę wypełnić. Po części po to, aby uwolnić od tej rzeczy inne pomieszczenia, ale także dlatego, że pustka w pomieszczeniu nas uwiera. To echo, które w nim jest bywa nie do zniesienia.
Często wręcz sprowadzamy do domu rzeczy zupełnie niepotrzebne, jedynie szukamy jakiegoś uzasadnienia dla ich trzymania, a tak naprawdę po prostu mamy dla nich miejsce. A jeżeli mamy miejsce, to dlaczego ich nie wziąć?

Ale czy są nam one potrzebne? I czy potrzebne nam jest to miejsce?

Kuchenka gazowa czy elektryczna

Niezbędnym wyposażeniem każdej kuchni jest kuchenka. Gdy myślimy o tym, jak urządzić kuchnię w bloku, w pierwszej kolejności myślimy o kuchence. Podstawowym pytaniem jest to, czy wybieramy gaz czy indukcję.
Większość osób stwierdzi, iż w tym pojedynku zdecydowanie wygrywa kuchenka indukcyjna. Można długo punktować jej przewagę. Znacznie krócej zajmie wymienienie zalet kuchenki gazowej przeważających nad indukcją.

Korzystając z kuchenki gazowej jesteśmy uniezależnieni od dostaw prądu. Ponadto możemy używać do tego zupełnie dowolnych naczyń zależnie od potrzeby i chęci. Kuchenka gazowa jest też na pozór prosta w obsłudze. Niektórzy twierdzą, iż potrawy z ognia smakują lepiej, tu jednak zdania są podzielone.

To tyle jeśli chodzi o atuty gazówki. Indukcja ma ich o wiele więcej. Po pierwsze braki w dostawie prądu zdarzają się znacznie rzadziej niż brak gazu w butli. Wiem, że z brakiem gazu można sobie samemu poradzić, a z brakiem prądu jest już trudniej, jednak proporcja wskazuje na korzyść indukcji. Płyty indukcyjne potrafią znacznie szybciej podgrzać lub zagotować potrawę, o ile są używane z wprawą. A jeżeli już się tę wprawę ma, to zmniejszenie mocy skutecznie ustrzeże przed wykipieniem i rozlaniem. Jeżeli nawet coś takiego nastąpi, to wylane mleko czy sos nie zapiekają się i nie przywierają tak mocno jak do kuchenki gazowej. Można je łatwo usunąć co jest istotną przewagą dla każdego, kto kiedyś musiał czyścić gazówkę. Przy tym w przeciwieństwie do gazu, indukcja nie generuje, aż tyle brzydkiego zapachu, sięgającego aż do sąsiednich mieszkań. A wobec dylematu, jak urządzić kuchnię w bloku, warto wziąć pod uwagę relacje z sąsiadami.
Jeśli chodzi o naczynia, to rzeczywiście muszą one być kompatybilne z kuchnią indukcyjną. Zanim się w nie zaopatrzymy, można skorzystać ze specjalnej podkładki, która pozwala używać każdego naczynia na kuchence indukcyjnej. Jednak wtedy tracimy te zalety jak oszczędność prądu i czasu. Dlatego też mówię o tym rozwiązaniu jako o przejściowym.
Jest jeszcze kwestia estetyczna. Gładka płyta lepiej się prezentuje niż palniki, aczkolwiek są w ofercie bezpalnikowe płyty gazowe. Są reklamowane jako zużywające mniej gazu, ale nadal same w sobie są wciąż drogie.

W ten sposób dochodzimy do kwestii finansowej. Zakup kuchenki indukcyjnej wynosi drożej niż gazowej. Jeśli zaś chodzi o różnicę w kosztach eksploatacji, to są zależne między innymi od tego, jak intensywna będzie owa eksploatacja. Jednak różne wyliczenia pokazują, że przy korzystaniu z gazu sieciowego koszt używania kuchenki indukcyjnej waha się od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Jeżeli zaś alternatywą dla indukcji jest gaz z butli, to korzystanie z kuchenki indukcyjnej może nawet wyjść taniej.
Większość argumentów przemawia zatem za kuchenką indukcyjną. Nie jest to jednak jedyny sposób na to, jak urządzić kuchnię w bloku, bo z jakiegoś powodu wielu ludzi używających indukcji trzyma gazówki w pomieszczeniach gospodarczych. Tak na wszelki wypadek.

Projektowanie wnętrz w systemie Android – zobacz ile oszczędzasz

Aranżacja wnętrz jest zadaniem, które jeszcze do niedawna było niesamowitym przedsięwzięciem. Wymagało miejsca do pracy, poświęcenia temu czasu…
Najlepiej to w ogóle było zlecić stworzenie projektu zawodowemu architektowi wnętrz lub udanie się do biura projektowego. W takim wypadku poświęcamy mniej czasu i pracy, ale za to więcej pieniędzy.

Problemem była także bariera terytorialna. Jak wiadomo różne biura architektoniczne mają różną renomę. Bardzo często jest tak, że w danym mieście ciężko znaleźć akurat takie które nam odpowiada. Jeżeli na przykład interesuje nas aranżacja wnętrz w Głogowie, a biura spełniające nasze oczekiwanie mają siedziby w takich miastach jak Gniezno, Kalisz, czy Gorzów Wlkp., to udawanie się do takiego architekta może być uciążliwe. Nie chodzi tu nawet o to, że w naszym mieście nie ma dobrego architekta, bo może być wielu dobrych, ale każdy ma swój styl i choćby nawet robił to nieświadomie, to zawsze doda do swojego projektu jakiś autorski rys. A tak się składa, że klienci także miewają własny gust i własne preferencje odnośnie stylu i estetyki. Dlatego też niekoniecznie musi nam odpowiadać nawet dobry architekt z naszego miasta.

Można oczywiście powierzyć projektowanie korzystając z usług biura online i takoż się z nim kontaktując. Niestety nie jest to opcja wygodna i bardzo często znacznie łatwiej nam wyrazić swoje oczekiwania w kontakcie bezpośrednim. Ponadto znacznie lepszy pogląd na sprawę ma sam architekt gdy zobaczy pomieszczenie osobiście i ewentualnie dokona pomiarów łazienki salonu etc. by móc tworzyć projekty, niż opierając się na zdjęciach

Możemy wrócić do punktu wyjścia i samodzielnie projektować mieszkanie, ale wtedy pojawia się problem z organizacją czasu i znalezieniem odpowiedniego miejsca i sprzętu. Ten jednak problem rozwiązuje nowoczesna technologia, bowiem jest już możliwe projektowanie wnętrz za pomocą aplikacji w systemie Android.

Aplikacje tego typu są zazwyczaj nieco uboższe w funkcjonalności od profesjonalnego oprogramowania komputerowego, jednakże człowiek nie będący zawodowym architektem, rzadko korzysta z pełnych możliwości profesjonalnych programów.

Znacznie lepiej sprawdzają się aplikacje proste w obsłudze, a dające duże pole do popisu i nieograniczone możliwości – jak nasz Wirtualny Dom.

Baterie termostatyczne – czyli coś co musi być w łazience z kabiną.

Wśród pomieszczeń, w których lubimy spędzać czas, rzadko znajduje się łazienka. Jest ona pomieszczeniem o charakterze funkcjonalnym i wybieramy się tam w celach higienicznych, by już czyści opuścić to pomieszczenie. Jednak jest kilka gadżetów, które sprawią, że przebywanie w łazience może być przyjemnością.

Jedną z podstawowych funkcji łazienki jest kąpiel. Chodzimy do łazienki, żeby się wykąpać. Kąpiel może być obowiązkiem, który wykonujemy szybko, a naszym celem jest oczyszczenie ciała. Może także być chwilą relaksu, podczas której odpoczywamy, może nawet czytamy książkę… Generalnie czerpiemy przyjemność z kąpieli.

Kąpiel pod prysznicem może uprzyjemnić bateria termostatyczna. Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić łazienkę z kabiną, to warto pomyśleć o owej baterii. Jest to ciekawa dwuuchwytowa bateria. Jednym uchwytem ustawia się temperaturę, drugim ciśnienie strumienia. Jest to mało intuicyjne dla kogoś przyzwyczajonego do klasycznych jedno- lub dwuuchwytowych baterii. Jednak po zapoznaniu się z tym sprzętem okaże się, iż jest to znacznie wygodniejsze niż jakiekolwiek dostępne na rynku urządzenia tego typu. Dzięki baterii termostatycznej znacznie spada czas, w trakcie którego ustawiamy potrzebną nam wodę. Co za tym idzie spada ilość straconej wody. Unikamy przy tym poparzenia lub nagłego strumienia zimnej wody. Jest to ciekawy gadżet pomagający urządzić łazienkę z kabiną.

W wannie również może być bardzo przydatna bateria termostatyczna. Dzięki niej od razu ustawiamy taką temperaturę wody, której pożądamy. Ponadto jeżeli kąpiel w wannie ma nam sprawiać przyjemność i trwać dłużej niż obowiązkowe minimum potrzebne do tego, aby z brudnego ciała zrobiło się czyste, to bardzo często stosuje się wszelkiego rodzaju polewanie. Także podczas mycia głowy w wannie korzystamy nierzadko ze słuchawki prysznicowej, co jest znacznie przyjemniejsze, gdy możemy od razu ustawić temperaturę, której oczekujemy. Bateria termostatyczna może nam to zapewnić.

Zapewni nam to pod warunkiem, że będzie dobrze zainstalowana. Z lewej strony powinna ona mieć wodę gorącą, z prawej za zimną. Ponadto nie należy jej montować, gdy wodę podgrzewa podgrzewacz przepływowy lub kocioł dwufunkcyjny.

W pozostałych sytuacjach bateria termostatyczna będzie dobrym sposobem na to, jak urządzić łazienkę z kabiną i wanną.

Jak oszczędzić na ogrzewaniu i nie zamarznąć

Jest połowa grudnia, a zatem sezon grzewczy mamy w pełni. Oznacza to, że u wielu osób podnoszą się rachunki za prąd i gaz. Ten artykuł dotyczył będzie szukania sposobu na dostateczne ogrzanie mieszkania przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.

Nieliczni decydują się marznąć na rzecz oszczędności. Niektórzy zaś próbują znaleźć optymalne rozwiązanie łączące oszczędność i ciepło. Poruszam ten temat, ponieważ jest on strapieniem wielu osób, a osiągnięcie harmonii wymaga znania stosowania w praktyce pewnych prawd. Dlatego poniżej opiszę kilka faktów, które już zapewne są Wam znane, ale dobrze jest je czasem zebrać i przypomnieć.

Jak grzejesz?

Koszty ogrzewania zależą oczywiście od rodzaju ogrzewania, jaki mamy zainstalowany. Generalnie uważa się, że ogrzewanie elektryczne jest najbardziej kosztowne. Jest to jak najbardziej prawdą o ile używamy go w sposób nieodpowiedni – to jest na przykład grzejąc 24 godziny na dobę. Ogrzewanie elektryczne ma naprawdę wiele zalet. Ma też wady. Sztuką jest wykorzystywanie go w taki sposób, żeby zmaksymalizować działanie tych pierwszych, by te drugie nie były tak uciążliwe… Ale do tego wrócimy.

Ogrzewanie gazowe działa podobnie jak ogrzewanie elektryczne. Różnica polega na zasilaniu. W efekcie ogrzewanie domu gazem jest tańsze, ale mniej zdrowe.

Węgiel, drewno, ekogroszek… Są to takie metody na grzanie domu, które wymagają od nas nieco więcej zachodu niż ustawienie przełącznika, ale oferują przyjemne, naturalne(bo pochodzące z ognia) ciepło za nieduże pieniądze.

Ogrzewanie miejskie zazwyczaj działa tak, że opłata jest zryczałtowana, przez co płacimy tyle samo niezależnie od tego, ile grzejemy. Ma to swoje wady i zalety. Zaletą jest to, że możemy bez stresu się grzać, gdy jest nam zimno, wadą jest to, że nasze koszty są uzależnione także od innych użytkowników ogrzewania, przez to zdarzyć się może, że zapłacimy więcej niż – obiektywnie licząc – zużyliśmy

Jakie mury?

Mieszkanie z temperatury chłodnej musi być podgrzane do temperatury komfortowej. To ile zapłacimy za ogrzewanie będzie zdeterminowane tym, jaka jest wysokość owej komfortowej temperatury, a także tym, z jaka panuje w domu przed włączeniem grzejników. Ta z kolei jest uzależniona od tego, czy dom jest ocieplony, a jeżeli mieszkamy w bloku/kamienicy, także od tego czy jest to mieszkanie ustawione skrajnie i wystawione warunki atmosferyczne ze wszystkich stron, czy może jest to mieszkanie środkowe, które od zewnątrz oddzielają inne mieszkania.

Co jest zdrowe?

W zimie bardzo popularne są wszelkiego rodzaju przeziębienia. To zrozumiałe, gdyż niska temperatura powietrza osłabia odporność. Dlatego oczywistym jest, że nie powinna być ona w domu za niska.
Jednakże nie jest także mile widziane przegrzanie mieszkania. Zbyt dużo ciepła w mieszkaniu upośledza odporność i sprawia, że łatwiej się rozchorujemy, gdy tylko wyjdziemy na zewnątrz. Niestety wielu ludzi zwyczajnie lubi się grzać, a tymczasem specjaliści twierdzą, że lepiej jest dla naszego zdrowia, aby temperatura była nieco niższa od tej optymalnej niż nieco wyższa. Aby mieć punk odniesienia, podaję najzdrowsze dla człowieka temperatury w poszczególnych pomieszczeniach:

22-24°C – łazienka
20-21°C – salon oraz pokój dziecięcy
17-19°C – kuchnia
16-18°C – sypialnia
12-14°C – pomieszczenia gospodarcze jak piwnice, spiżarnie etc.
6°C – garaż

Kolejną kwestią jest świeże powietrze. Nie możemy zamykać się w domu, bo jest ciepło. Organizm potrzebuje tlenu i gazy muszą być w domu regularnie wymieniane. Kilka razy dziennie konieczne jest wywietrzenie domu. Najlepszy efekt daje szerokie otwarcie okien na kilkanaście minut czas. Następuje wtedy szybka wymiana powietrza. Nie należy natomiast utrzymywać lekkiego uchylenia okien przez wiele godzin, bo wymiana powietrza następuje znacznie wolniej, a straty ciepła są wysokie.

Co jest ekologiczne?

Obiecałem już, że wrócę do sposobów minimalizowania kosztów ogrzewania i to teraz robię. Poruszam to w tym miejscu, ponieważ koszty ogrzewania zależą od zużycia energii. Mniejsze zużycie energii jest bardziej ekologiczne i przynosi długofalowy zysk wszystkim mieszkańcom Ziemi, dlatego powinniśmy do niego dążyć nawet, jeżeli bezpośrednio nie czerpiemy z tego korzyści.

Oprócz kwestii ekologicznych są także aspekty ekonomiczne w dłuższej perspektywie – nawet jeżeli korzystamy z ogrzewania miejskiego i płacimy zryczałtowane rachunki. Kwoty owych rachunków nie są wyciągnięte z powietrza, ale wynikają z uśrednionego zużycia energii na przestrzeni lat. Dlatego oszczędzając ogrzewanie w tym roku sprawiamy, że opłaci nam się to w latach przyszłych. Niestety takie podejście wymaga wiele empatii.

Co nam się opłaci?

Aby nasze rachunki za ogrzewanie były umiarkowane, warto korzystać z kilku podstawowych działań, o których bardzo często zapominamy.

Nie grzejemy cały czas. Większość grzejników działa w taki sposób, że nagrzewają siebie i pomieszczenie, a następnie wolno stygną. Dlatego wyłączajmy grzejniki, gdy pomieszczenie zostało już nagrzane.

Po pierwsze wietrzenie musi być przeprowadzane w odpowiedni sposób. Pisałem już wyżej o tym, że należy wietrzyć krótko, a intensywnie. Uniknąć strat ciepła można także wietrząc bezpośrednio przed włączeniem ogrzewania. Dzięki temu do domu wpłynie świeże powietrze, które zagrzeje nam kaloryfer. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż nagrzewanie suchego ciężkiego powietrza i wypuszczanie go przez okno.

Warto także pamiętać o tym, że w nocy nie potrzebujemy tak dużo ciepła, jak w dzień. Tak naprawdę w nocy temperatura nie powinna przekroczyć pewnego bezpiecznego minimum, gdyż śpiąc nie przebywamy w żadnym pomieszczeniu poza sypialnią.
Zatem tylko w sypialni potrzebne jest wtedy ogrzewanie.
Do tego zmniejszajmy, gdy nie ma nas w domu. Wtedy także ogrzewanie potrzebne jest tylko do tego, żeby po powrocie móc szybko wrócić do temperatury komfortowej.

Jeżeli zaś planujemy wyjechać na dłużej na święta, ogrzewanie jest niemal zupełnie zbędne z tym zastrzeżeniem, że należy zabezpieczyć się przed zamrożeniem. Większość programatorów ogrzewania ma domyślnie ustawioną funkcję przeciwzamrożeniową.
Oszczędzanie jest ważnie, ale nie możemy zapomnieć o tym, że całkowita rezygnacja z ogrzewania szkodzi nie tylko nam, ale i naszemu domowi. Dlatego nawet jeżeli przez dłuższy czas nie będzie nas w domu, dopilnujmy, aby temperatura nie spadła zanadto, by uniknąć pleśni, grzyba, pęknięć i wielu innych uszkodzeń, którymi uraczyć nas może zima.

Gdy zaś jesteśmy w domu, stosujmy ogrzewanie z umiarem. Wiem, że wiele osób lubi się grzać, ale zyska na tym nasze zdrowie i nasz portfel, jeżeli zachowamy umiar i zdrowy rozsądek.

Pamiętajmy, że w zimie liczy się nie tylko aranżacja wnętrz inspiracje, ale też dbanie o zdrowie i oszczędzanie. Na urządzanie kuchni porady mogą być bardzo różne, ale praca w niej będzie nie do zniesienia, jeżeli temperatura będzie zbyt wysoka lub zbyt niska.  Jeżeli zaś chodzi o urządzanie pokoju dziecięcego inspiracje inspiracjami, ale zdrowie mieszkańca tego pokoju jest najważniejsze.

Dla kogo odnawialne źródła energii są najbardziej opłacalne

Odnawialne źródła energii dla domu stają się coraz bardziej popularne. Nie da się powiedzieć w jednym wpisie, komu konkretnie najbardziej opłaci się wykorzystanie w domu odnawialnych źródeł energii. Można jednak pokrótce określić ogólną opłacalność.

Czytaj dalej Dla kogo odnawialne źródła energii są najbardziej opłacalne

Dlaczego rozwiązania proekologiczne dla domu są modne

Coraz więcej ludzi stosuje rozwiązanie proekologiczne. Nie tylko w domach. Ekologia po prostu staje się modna. Czytaj dalej Dlaczego rozwiązania proekologiczne dla domu są modne