Meble do gabinetu cz. 3.

Tak jak było zapowiadane, opisuje poniżej meble gabinetowe pod kątem estetycznym. Jest to materia znacznie bardziej śliska, bo o ile w funkcjonalności obowiązują pewne – można rzec – uniwersalne standardy, to już w estetyce aranżowanie wnętrz gabinetowych wygląda bardzo różnie.

Po pierwsze biurko. Jak powinno wyglądać? Oczywiście zależy od człowieka i tego w jaki sposób pracuje i w jakiej branży. Dla pisarza lub statecznego biznesmena najlepsze będzie biurko ciężkie z ciemnego drewna. Dla agenta ubezpieczeniowego, informatyka czy kogoś o nowoczesnym stylu bycia i prowadzenia biznesu znacznie bardziej odpowiednie będzie biurko z nowoczesnym designem. Elementy z okleiny i metalowe nogi nie będą już tak rażące.
Jeśli chodzi o krzesło to niezależnie od branży i stylu życia powinno być solidne i duże. Podkreślać pozycję tego, kto jest właścicielem gabinetu. Krzesła dla gości mogą być nieco mniejsze, ale nie powinny ustępować wyglądem. Odważnym posunięciem w aranżowaniu wnętrz jest zorganizowanie mocno designerskich krzeseł. Na przykład postawienie średniowiecznego tronu królewskiego za biurkiem i nieco mniejszych tronów także średniowiecznych przed biurkiem. Jest to jednak zarezerwowane dla osób z dużym dystansem do siebie, a także na sytuacje, w których mamy pewność, że osoby, które będą nas odwiedzać wykażą się odpowiednim dystansem. Generalnie jednak odradza się takie rozwiązanie w większości aranżowanych wnętrz i charakterze biznesowym. Nie ma co ukrywać, że ciężko byłoby się skupić w tak urządzonym gabinecie.
Jeśli chodzi o meble uzupełniające, to rzecz jest zależna od naszej branży w znakomitej większości preferowane są skórzane kanapy w odcieniach tradycyjnych kolorów: bieli, czerni lub czerwieni. Jeżeli jednak jesteśmy gotowi postawić sobie za biurkiem średniowieczny tron, to można i tutaj pokombinować. Na przykład umieścić meble stylizowane lub wiklinowe fotele bujane… Pamiętajmy jednak, że jest to balansowanie na linie. Meble muszą pasować do siebie i nader wszystko musimy wystrzegać się popadnięcia w kicz. Jeśli gabinet urządzony będzie bez gustu, to zostaniemy skompromitowani w oczach gości, a i nam samym sumienie nie będzie pozwalało pracować.

Urządzanie pokoju dla dziecka w stylu Skandynawskim

W aranżowaniu wnętrz jest bardzo popularny styl skandynawski. Nie jest on jednak popularny w urządzaniu pokojów dziecięcych. W tych dominują żywe i ciepłe kolory. Warto zastanowić się nad weryfikacją tej powszechnie przyjętej normy.

W każdym czasopiśmie wnętrzarskim pojawia się wzmianka o stylu skandynawskim. Każdy, kto zajmuje się aranżowaniem wnętrz lub planuje urządzić swoje mieszkanie i zasięgnął języka w tej sprawie z pewnością słyszał o stylu skandynawskim. Jest to styl, który obecnie najczęściej pojawia się na ustach dekoratorów wnętrz i ich klientów. Jednakże bardzo rzadko pojawia się on w kontekście urządzania pokoju dziecięcego. W wypadku urządzania pokoju dla dziecka dominuje styl ciepły, kolorowy, nierzadko krzykliwy. Co więcej bywa to styl mało funkcjonalny i prowadzący w pewnym momencie do zwyczajnego zagracenia.

Styl skandynawski jest tutaj swego rodzaju remedium na nadmierną ilość obiektów w pokoju dziecięcym. Trzeba pamiętać o tym, że gdy urządzamy pokój dziecięcy na skandynawską modłę, to musi to być nieco inaczej zorganizowane niż w wypadku salonu czy kuchni. Pokój dziecięcy nie może być w zupełności minimalistyczny. Parę elementów ozdobnych stworzy dobry efekt. Drewniana podłoga i drewniane meble są wręcz idealne dla dziecka. Łączą w sobie to, że są zdrowe, ekologiczne, a do tego wytrzymałe. Dużo bieli i jasne pastelowe barwy sprawią, że pokój będzie jasny i przyjazny dla dziecka, jeżeli nasłonecznienie nie będzie wystarczające, można je uzupełnić lampami.

Ponadto zgodnie ze stylem skandynawskim pomieszczenie powinno mieć dużo wolnej przestrzeni. Jest to idealne rozwiązanie w pokoju dla dziecka. W końcu dzieci potrzebują dużo miejsca do prawidłowego rozwoju. Co więcej – duża przestrzeń pozwala na swobodne rozstawienie zabawek i zwyczajnie sprawia znacznie większą frajdę, gdy mogą się pobawić wśród dużej przestrzeni, odpowiednio urządzony pokój w stylu skandynawski daje dziecku poczucie swobody i bezpieczeństwa. Jest zdrowy zarówno pod względem fizycznym, bo naturalne materiały są zdrowe, a także zapobiegają alergii, a duża ilość światła chroni przed depresją i wprawia dziecko w dobry nastrój.

Baterie termostatyczne – czyli coś co musi być w łazience z kabiną.

Wśród pomieszczeń, w których lubimy spędzać czas, rzadko znajduje się łazienka. Jest ona pomieszczeniem o charakterze funkcjonalnym i wybieramy się tam w celach higienicznych, by już czyści opuścić to pomieszczenie. Jednak jest kilka gadżetów, które sprawią, że przebywanie w łazience może być przyjemnością.

Jedną z podstawowych funkcji łazienki jest kąpiel. Chodzimy do łazienki, żeby się wykąpać. Kąpiel może być obowiązkiem, który wykonujemy szybko, a naszym celem jest oczyszczenie ciała. Może także być chwilą relaksu, podczas której odpoczywamy, może nawet czytamy książkę… Generalnie czerpiemy przyjemność z kąpieli.

Kąpiel pod prysznicem może uprzyjemnić bateria termostatyczna. Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić łazienkę z kabiną, to warto pomyśleć o owej baterii. Jest to ciekawa dwuuchwytowa bateria. Jednym uchwytem ustawia się temperaturę, drugim ciśnienie strumienia. Jest to mało intuicyjne dla kogoś przyzwyczajonego do klasycznych jedno- lub dwuuchwytowych baterii. Jednak po zapoznaniu się z tym sprzętem okaże się, iż jest to znacznie wygodniejsze niż jakiekolwiek dostępne na rynku urządzenia tego typu. Dzięki baterii termostatycznej znacznie spada czas, w trakcie którego ustawiamy potrzebną nam wodę. Co za tym idzie spada ilość straconej wody. Unikamy przy tym poparzenia lub nagłego strumienia zimnej wody. Jest to ciekawy gadżet pomagający urządzić łazienkę z kabiną.

W wannie również może być bardzo przydatna bateria termostatyczna. Dzięki niej od razu ustawiamy taką temperaturę wody, której pożądamy. Ponadto jeżeli kąpiel w wannie ma nam sprawiać przyjemność i trwać dłużej niż obowiązkowe minimum potrzebne do tego, aby z brudnego ciała zrobiło się czyste, to bardzo często stosuje się wszelkiego rodzaju polewanie. Także podczas mycia głowy w wannie korzystamy nierzadko ze słuchawki prysznicowej, co jest znacznie przyjemniejsze, gdy możemy od razu ustawić temperaturę, której oczekujemy. Bateria termostatyczna może nam to zapewnić.

Zapewni nam to pod warunkiem, że będzie dobrze zainstalowana. Z lewej strony powinna ona mieć wodę gorącą, z prawej za zimną. Ponadto nie należy jej montować, gdy wodę podgrzewa podgrzewacz przepływowy lub kocioł dwufunkcyjny.

W pozostałych sytuacjach bateria termostatyczna będzie dobrym sposobem na to, jak urządzić łazienkę z kabiną i wanną.

Urządzanie pokoju dla dzieci

Podstawowymi wyznacznikami, według których tworzy się pokój dziecięcy jest zdrowie i bezpieczeństwo. Wszak chcemy, aby nasza pociecha prawidłowo się rozwijała w swoim pokoju. Rozwijać powinna się nie tylko fizycznie, ale też intelektualnie. Dlatego urządzanie pokoju dla dzieci, to kluczowa sprawa przy projektowaniu wnętrz.

Podstawą każdego pokoju są ściany i podłogi. Do pokoju dla dzieci polecana jest podłoga z desek naturalnych. Po pierwsze drewno oddycha i do tego reguluje mikroklimat w pokoju. Zatem jest zdrowa. Na dodatek ogranicza obecność roztoczy, a co za tym idzie nie alergizuje. Do tego zapewnia izolację termiczną, dzięki czemu nasz malec siedząc na podłodze uniknie przeziębienia. Na dodatek drewno izoluje dźwięk. Daje to dziecku znacznie większą swobodę w głośniej zabawie. Tych zalet nie mają wykładziny, ani panele. A dodatkowo, co z pewnością warte jest uwagi, drewniana podłoga jest wytrzymała. A jest to ważny czynnik, gdyż dzieci potrafią weryfikować wytrzymałość wielu rzeczy. Zarówno wykładziny, jak i panele mają niektóre z tych zalet, ale żadne z nich nie łączy tego, co zawiera drewno, a ich pojedyncze zalety są mniej wyraźne niż w wypadku podłogi drewnianej. Na gotową podłogę można zawsze położyć jakiś sympatyczny dywan. Miękki, w którym dziecko się częściowo zapadnie, pozwoli uniknąć sińców przy licznych upadkach. Trzeba jednak upewnić się, że nie będzie on źródłem alergenów szkodliwych dla naszej pociechy.

Jeśli chodzi o ściany, to pomysłów są niezliczone ilości. Jedni preferują ściany kolorowe inni czarno białe. W niektórych wypadkach mile widziane są ściany w jednym kolorze, w innych miks. Przede wszystkim rzecz zależy od dziecka, jego wieku, charakteru i zainteresowań. Jeżeli urządzamy w pokoju dla dzieci ściany w jednym kolorze, to można urozmaicić wnętrze fototapetą. I tutaj również mamy pole do popisu. Można wybrać wzór fototapety z kreskówki lub przedstawiające grafikę nawiązującą do dziecięcych pasji. Możemy też posłać dziecko w kosmos przyklejając nad łóżkiem fototapetę ze zdjęciem galaktyki.

Inną opcją jest wytapetowanie pokoju. Niektórzy twierdzą, że tapeta w pokoju dziecięcym powinna mieć wzór kolorowy. Niekoniecznie jest to prawdą, bo i czarno-białe wzory bywają sympatyczne. Co więcej jeżeli chcemy urozmaicić pokój dziecka naklejkami lub obrazem, to do czarno-białego wzoru łatwiej coś dobrać.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest farba tablicowa. Dzięki temu jedna ze ścian może stać się tablicą. Dziecko za pomocą kredy będzie mogło zmieniać jej wygląd własnymi rysunkami i napisami wedle własnego uznania i to zupełnie bezstresowo. Na rynku możemy także znaleźć farby magnetyczne. Pozwalają one przyklejać magnesy na ścianę, dzięki czemu masz maluch staje się w pewnym stopniu designerem swojego pokoju. Magnesy są bardzo praktyczne, bo pozwalają na wielokrotne przemieszczanie, bez pozostawiania śladów, jak ma to miejsce w wypadku naklejek.

Koncepcje są różne, jak różne są dzieci. A ilość kombinacji tych pomysłów jest nieograniczona. Najlepszym drogowskazem będzie dobro naszego dziecka.

Jak oszczędzić na ogrzewaniu i nie zamarznąć

Jest połowa grudnia, a zatem sezon grzewczy mamy w pełni. Oznacza to, że u wielu osób podnoszą się rachunki za prąd i gaz. Ten artykuł dotyczył będzie szukania sposobu na dostateczne ogrzanie mieszkania przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.

Nieliczni decydują się marznąć na rzecz oszczędności. Niektórzy zaś próbują znaleźć optymalne rozwiązanie łączące oszczędność i ciepło. Poruszam ten temat, ponieważ jest on strapieniem wielu osób, a osiągnięcie harmonii wymaga znania stosowania w praktyce pewnych prawd. Dlatego poniżej opiszę kilka faktów, które już zapewne są Wam znane, ale dobrze jest je czasem zebrać i przypomnieć.

Jak grzejesz?

Koszty ogrzewania zależą oczywiście od rodzaju ogrzewania, jaki mamy zainstalowany. Generalnie uważa się, że ogrzewanie elektryczne jest najbardziej kosztowne. Jest to jak najbardziej prawdą o ile używamy go w sposób nieodpowiedni – to jest na przykład grzejąc 24 godziny na dobę. Ogrzewanie elektryczne ma naprawdę wiele zalet. Ma też wady. Sztuką jest wykorzystywanie go w taki sposób, żeby zmaksymalizować działanie tych pierwszych, by te drugie nie były tak uciążliwe… Ale do tego wrócimy.

Ogrzewanie gazowe działa podobnie jak ogrzewanie elektryczne. Różnica polega na zasilaniu. W efekcie ogrzewanie domu gazem jest tańsze, ale mniej zdrowe.

Węgiel, drewno, ekogroszek… Są to takie metody na grzanie domu, które wymagają od nas nieco więcej zachodu niż ustawienie przełącznika, ale oferują przyjemne, naturalne(bo pochodzące z ognia) ciepło za nieduże pieniądze.

Ogrzewanie miejskie zazwyczaj działa tak, że opłata jest zryczałtowana, przez co płacimy tyle samo niezależnie od tego, ile grzejemy. Ma to swoje wady i zalety. Zaletą jest to, że możemy bez stresu się grzać, gdy jest nam zimno, wadą jest to, że nasze koszty są uzależnione także od innych użytkowników ogrzewania, przez to zdarzyć się może, że zapłacimy więcej niż – obiektywnie licząc – zużyliśmy

Jakie mury?

Mieszkanie z temperatury chłodnej musi być podgrzane do temperatury komfortowej. To ile zapłacimy za ogrzewanie będzie zdeterminowane tym, jaka jest wysokość owej komfortowej temperatury, a także tym, z jaka panuje w domu przed włączeniem grzejników. Ta z kolei jest uzależniona od tego, czy dom jest ocieplony, a jeżeli mieszkamy w bloku/kamienicy, także od tego czy jest to mieszkanie ustawione skrajnie i wystawione warunki atmosferyczne ze wszystkich stron, czy może jest to mieszkanie środkowe, które od zewnątrz oddzielają inne mieszkania.

Co jest zdrowe?

W zimie bardzo popularne są wszelkiego rodzaju przeziębienia. To zrozumiałe, gdyż niska temperatura powietrza osłabia odporność. Dlatego oczywistym jest, że nie powinna być ona w domu za niska.
Jednakże nie jest także mile widziane przegrzanie mieszkania. Zbyt dużo ciepła w mieszkaniu upośledza odporność i sprawia, że łatwiej się rozchorujemy, gdy tylko wyjdziemy na zewnątrz. Niestety wielu ludzi zwyczajnie lubi się grzać, a tymczasem specjaliści twierdzą, że lepiej jest dla naszego zdrowia, aby temperatura była nieco niższa od tej optymalnej niż nieco wyższa. Aby mieć punk odniesienia, podaję najzdrowsze dla człowieka temperatury w poszczególnych pomieszczeniach:

22-24°C – łazienka
20-21°C – salon oraz pokój dziecięcy
17-19°C – kuchnia
16-18°C – sypialnia
12-14°C – pomieszczenia gospodarcze jak piwnice, spiżarnie etc.
6°C – garaż

Kolejną kwestią jest świeże powietrze. Nie możemy zamykać się w domu, bo jest ciepło. Organizm potrzebuje tlenu i gazy muszą być w domu regularnie wymieniane. Kilka razy dziennie konieczne jest wywietrzenie domu. Najlepszy efekt daje szerokie otwarcie okien na kilkanaście minut czas. Następuje wtedy szybka wymiana powietrza. Nie należy natomiast utrzymywać lekkiego uchylenia okien przez wiele godzin, bo wymiana powietrza następuje znacznie wolniej, a straty ciepła są wysokie.

Co jest ekologiczne?

Obiecałem już, że wrócę do sposobów minimalizowania kosztów ogrzewania i to teraz robię. Poruszam to w tym miejscu, ponieważ koszty ogrzewania zależą od zużycia energii. Mniejsze zużycie energii jest bardziej ekologiczne i przynosi długofalowy zysk wszystkim mieszkańcom Ziemi, dlatego powinniśmy do niego dążyć nawet, jeżeli bezpośrednio nie czerpiemy z tego korzyści.

Oprócz kwestii ekologicznych są także aspekty ekonomiczne w dłuższej perspektywie – nawet jeżeli korzystamy z ogrzewania miejskiego i płacimy zryczałtowane rachunki. Kwoty owych rachunków nie są wyciągnięte z powietrza, ale wynikają z uśrednionego zużycia energii na przestrzeni lat. Dlatego oszczędzając ogrzewanie w tym roku sprawiamy, że opłaci nam się to w latach przyszłych. Niestety takie podejście wymaga wiele empatii.

Co nam się opłaci?

Aby nasze rachunki za ogrzewanie były umiarkowane, warto korzystać z kilku podstawowych działań, o których bardzo często zapominamy.

Nie grzejemy cały czas. Większość grzejników działa w taki sposób, że nagrzewają siebie i pomieszczenie, a następnie wolno stygną. Dlatego wyłączajmy grzejniki, gdy pomieszczenie zostało już nagrzane.

Po pierwsze wietrzenie musi być przeprowadzane w odpowiedni sposób. Pisałem już wyżej o tym, że należy wietrzyć krótko, a intensywnie. Uniknąć strat ciepła można także wietrząc bezpośrednio przed włączeniem ogrzewania. Dzięki temu do domu wpłynie świeże powietrze, które zagrzeje nam kaloryfer. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż nagrzewanie suchego ciężkiego powietrza i wypuszczanie go przez okno.

Warto także pamiętać o tym, że w nocy nie potrzebujemy tak dużo ciepła, jak w dzień. Tak naprawdę w nocy temperatura nie powinna przekroczyć pewnego bezpiecznego minimum, gdyż śpiąc nie przebywamy w żadnym pomieszczeniu poza sypialnią.
Zatem tylko w sypialni potrzebne jest wtedy ogrzewanie.
Do tego zmniejszajmy, gdy nie ma nas w domu. Wtedy także ogrzewanie potrzebne jest tylko do tego, żeby po powrocie móc szybko wrócić do temperatury komfortowej.

Jeżeli zaś planujemy wyjechać na dłużej na święta, ogrzewanie jest niemal zupełnie zbędne z tym zastrzeżeniem, że należy zabezpieczyć się przed zamrożeniem. Większość programatorów ogrzewania ma domyślnie ustawioną funkcję przeciwzamrożeniową.
Oszczędzanie jest ważnie, ale nie możemy zapomnieć o tym, że całkowita rezygnacja z ogrzewania szkodzi nie tylko nam, ale i naszemu domowi. Dlatego nawet jeżeli przez dłuższy czas nie będzie nas w domu, dopilnujmy, aby temperatura nie spadła zanadto, by uniknąć pleśni, grzyba, pęknięć i wielu innych uszkodzeń, którymi uraczyć nas może zima.

Gdy zaś jesteśmy w domu, stosujmy ogrzewanie z umiarem. Wiem, że wiele osób lubi się grzać, ale zyska na tym nasze zdrowie i nasz portfel, jeżeli zachowamy umiar i zdrowy rozsądek.

Pamiętajmy, że w zimie liczy się nie tylko aranżacja wnętrz inspiracje, ale też dbanie o zdrowie i oszczędzanie. Na urządzanie kuchni porady mogą być bardzo różne, ale praca w niej będzie nie do zniesienia, jeżeli temperatura będzie zbyt wysoka lub zbyt niska.  Jeżeli zaś chodzi o urządzanie pokoju dziecięcego inspiracje inspiracjami, ale zdrowie mieszkańca tego pokoju jest najważniejsze.

Moda na ekologię i odnawialne źródła energii poradnik

Coraz więcej ludzi korzysta w domach z odnawialnych źródeł energii. Jest to spowodowane oszczędnością i dbałością o środowisko, ale także modą. Czytaj dalej Moda na ekologię i odnawialne źródła energii poradnik

Dla kogo odnawialne źródła energii są najbardziej opłacalne

Odnawialne źródła energii dla domu stają się coraz bardziej popularne. Nie da się powiedzieć w jednym wpisie, komu konkretnie najbardziej opłaci się wykorzystanie w domu odnawialnych źródeł energii. Można jednak pokrótce określić ogólną opłacalność.

Czytaj dalej Dla kogo odnawialne źródła energii są najbardziej opłacalne

Dlaczego rozwiązania proekologiczne dla domu są modne

Coraz więcej ludzi stosuje rozwiązanie proekologiczne. Nie tylko w domach. Ekologia po prostu staje się modna. Czytaj dalej Dlaczego rozwiązania proekologiczne dla domu są modne