O domu inaczej cz. 2.

Niezależnie od tego, jakie to jest wnętrze i w jakim mieszkaniu, zawsze będzie ono przepełnione symbolami. Zawsze będzie to coś, co zostało uwydatnione w sztuce.

Zwłaszcza w sztuce baśniowej… Szafa, która może być przejściem do innych światów lub siedliskiem potwora… Podłoga, a w niej drzwi… Cóż może być w piwnicy? Nieznane, mroczne siły, a może schronienie przed huraganem…

To, co znamy

Z czego wynika to, że dom jest tak mocno wyeksploatowany w kulturze? Co o tym decyduje, że każdy jego element jest przepełniony znaczeniami? Po pierwsze dom jest czymś, co każdy zna. Ze względów czysto funkcjonalnych w większości domów znajdują się podobne – jeśli nie te same – elementy. Oczywiście przy założeniu, że będziemy rozpatrywali domy znajdujące się w podobnych czasach i w podobnej szerokości geograficznej. Każdy z tych elementów aranżacji jest bliski. Jest przyswojony. Każdy z elementów jest znany i nawet odwiedzając cudzy dom, wiemy czego możemy się tam spodziewać. Wiemy, jakie to mogą być elementy…

Siła tradycji

Przez wieki ludziom towarzyszyły najróżniejsze wierzenia. Towarzyszyły im zabiegi magiczne i bogowie. Byli oni obecni także w ich domach. Owszem podczas pracy na co dzień pomoc bóstw była nieodzowna, ale przecież nie można było zaniedbać obecności sił nadprzyrodzonych w domu. Tu, gdzie człowiek miał schronienie czysto fizyczne, było też potrzebne schronienie duchowe. A jeżeli mury domu i ogrodzenia miało bronić przed dostępem dzikich zwierząt i niegodziwych ludzi, to przecież powinno się też zabezpieczyć przed dostępem niecnych duchów i innych sił nieczystych.
Dlatego właśnie każdy przedmiot musiał mieć swoje znaczenie magiczne. Musiał być potraktowany odpowiednimi rytuałami. Niektóre przedmioty były też artefaktami magicznymi. Działały tutaj ludzkie skojarzenia oparte zarówno na logice, jak i myśleniu abstrakcyjnym. Jeżeli ktoś miał kamienny toporek lub nóż, to mógł on odstraszać duchy, gdyż były to niebezpieczne narzędzia. Zarazem był też wykonany z drewna i kamienia, więc mógł bronić domu, aby stał pewnie odporny na burze, wichury, próchnicę etc.
Może nam się wydawać, że te tradycje już odeszły… Może nam się wydawać, że dziś już nie patrzymy w ten sposób na świat i na nasz dom. A jednak wiele z tych tradycji przetrwało. W kolejnych wpisach będę ten temat rozwijał.

Z tradycyjnej symboliki czerpie pełnymi garściami aranżacja wnętrz Białystok czy jakiekolwiek inne miasto w Polsce są pełne domów i mieszkań zawierających ducha tradycji. Nawet projektowanie mieszkania online nieświadomie czerpie z pradawnych wzorców. Nawet mała łazienka inspiracje na aranżację czerpie z dawnych czasów, bo skąd wziąłby się pomysł na małą łazienkę, gdyby nie lata doświadczeń i pokolenia prób.  Taka jest aranżacja wnętrz Elbląg czy Karpacz – wszędzie dostrzec można ducha naszych przodków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *